We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Peter Weiss o Dubčekovi: Politik svetový, národný, ale najmä ľudský

18 0 0
29.11.2021

Dubček bol hlavným predstaviteľom reformnej československej jari. Jeho popularitu a dôveryhodnosť skvele vystihla česká spisovateľka Eva Kantůrková: „Vo svete politiky, i tej minulej, bol zjavením: politik, ktorý nič nepredstiera a pre ktorého je politika súčasťou nielen mocenského, ale aj ľudského konania, politik, ktorý má svedomie a zmysel pre česť, ktorý len netaktizuje a je so svojím názorom bytostne spojený. A išla by som ešte ďalej: politik, ktorý sa vie úprimne usmiať, plavne skočiť z desaťmetrovej výšky do bazénu a v ťažkej situácii i plakať."

O zdôverení medzi státisícovým davom dolu a vodcom na tribúne na Příkopoch napísala: „Nebol tam absolútne cítiť mocenský predel: Alexander Dubček nebol ,ich'. Bol náš. Bol spriaznený. Natoľko dôverne spriaznený, tak v ňom bol zaujatý, že sa len usmieval a usmieval. Toho dňa, na 1. mája 1968, mohli davy uveriť v ľudskú tvár socializmu.“

Pokus oň sa stal originálnym príspevkom k výnimočnému roku 1968, keď sa, ako napísal Mark Kurlansky, po celom svete šíril spontánny duch rebélie a hlboký odpor k autoritárstvu v akejkoľvek forme. Česi a Slováci nikdy predtým ani potom neboli predmetom takej globálnej politickej pozornosti a obdivu. A Slováci nikdy nemali politika, ktorý je vážený a uctievaný nielen v celej Európe, ale aj inde. Stal sa ním bez toho, aby sa o to vedome snažil a robil si vlastné PR.

Dubček je stále svetovo známy symbol zápasu o lepšiu, humánnejšiu, demokratickejšiu spoločnosť. To samo osebe má pre slovenské národné povedomie a sebavedomie nenahraditeľnú hodnotu. Tak ako Česi bez ohľadu na jeho politické pochybenia pokladajú Václava Havla za svoju hlavnú „obchodnú značku“, mali by sme takto aj my Slováci nakladať s Dubčekom.

Ako antifašista sa Dubček 23-ročný zapojil so zbraňou v ruke do Povstania. Dvakrát bol ranený, prišiel v ňom o brata. (Aj to je jedna z odpovedí........

© Pravda.sk


Get it on Google Play