We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Boris Zala: Bez Dubčeka si neviem predstaviť odstavenie starej stalinistickej gardy

18 0 9
28.11.2021

Už v čase „odmäku“ či „predjaria“, ako historici volajú obdobie po Stalinovej smrti, sa Dubček zapája do nápravy krívd a zločinov päťdesiatych rokov 20. storočia. Bez jeho humanizmu a tvrdohlavosti si neviem predstaviť odstavenie starej stalinistickej gardy v Československu.

Zdôrazňujem práve ten humanizmus: po viacerých rozhovoroch s Dubčekom som nadobudol jednoznačné presvedčenie, že práve o ten mu vždy v hĺbke išlo. Ideu komunizmu chápal práve ako dejinnú formu humanizmu. Ten bol v pozadí aj u Dubčekovej matky – sen o kresťanskom socializme. Práve cez túto človečenskosť ho vnímala v roku 1968 celá krajina, aj mňa si ňou získal. Nehovorí sa o tom, ale jeho prvým činom bol zápas za rehabilitáciu obetí stalinizmu. Potom za slobodu slova, demokraciu a rovnosť Slovákov a Čechov.

Ten slávny šesťdesiaty ôsmy. Iste, Dubček nie je žiaden filozofický reformátor. Ale svojím humanizmom otvára dvere veľkému reformnému procesu: presne tak ako Martin Luther King spustil mohutný proces boja za občianske práva černochov v USA.

Socializmom s ľudskou tvárou si Dubček získal sympatie celého sveta, od ľavičiarov po pravičiarov, od humanistov po katolíkov, od Varšavy, Budapešti, cez Viedeň po Madrid, od Washingtonu po Čile. Luis Ayala, čilský socialista mi rozprával, ako koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia naprieč Latinskou Amerikou viedli zápas za sociálne práva s transparentmi Alexandra Dubčeka.

A v roku „nežnej revolúcie“ je zasa na špici: zápasu proti dogmatickým komunistom a za demokraciu. Slováci a Česi v ňom vidia nového........

© Pravda.sk


Get it on Google Play