Miroslav Zelić, predsjednik hrvatske udruge, oštro je reagirao na izjavu britanskog diplomata, tvrdeći da ona negira postojeće ustavno uređenje BiH te implicira želju za nestankom konstitutivnih naroda.
„Za mene je takva izjava skandalozna jer negira ustavno uređenje BiH, njezinu sadašnjost“, rekao je Zelić, izražavajući sumnju da veleposlanik priželjkuje takav razvoj događaja.
Međutim, izjava veleposlanika Reillyja nije negacija trenutnog ustavnog uređenja već ukazivanje na potrebu za njegovom transformacijom u skladu s europskim standardima. EU standard nije brisanje imena naroda niti stvaranje BH nacije. Ne. Radi se o nečem posve drugačijem. Federalizaciji zemlje.
EU integracije zahtijevaju ravnopravnost svih građana i uklanjanje diskriminatornih elemenata u političkom sustavu. Takvo nešto osigurava samo potpuna ili centralizacija zemlje ili potpuna federalizacija. Sigurno je da UK veleposlanik ne zagovara centralizaciju zemlje. Zašto? Pa s obzirom da predstavlja federalnu državu bilo bi to glupo uopće pomisiliti.
Reillyjeva tvrdnja mogla bi se shvatiti kao poziv na postepenu evoluciju sustava koji, umjesto na etničkoj, počiva na građanskoj osnovi, no uz zadržavanje prava na kolektivni identitet svih naroda kroz federalne jedinice unutar BIH u kojoj je svaka od njih većinska federalna jedinica nekog naroda. Tako bi se konstitutivni narodi zamijenili konstitutivnim teritorijima. A što je praksa u UK.
Umjesto osude, veleposlanikova izjava mogla bi se sagledati kao prilika za dijalog o modernizaciji političkog sustava BiH.
Reilly nije poricao pravo konstitutivnih naroda na postojanje ili na vlastiti identitet, već je ukazao na to da koncept konstitutivnosti, kako je danas primijenjen, nije održiv u dugoročnoj budućnosti zemlje unutar EU.
Zelić je naglasio kako je jedini put za BiH međusobno uvažavanje i jednaka prava za sve. Upravo to je u svojoj izjavi implicitno naglasio i veleposlanik Reilly, sugerirajući transformaciju trenutnog uređenja prema federalnom i građanskom modelu, kakav je standard u mnogim zemljama Europske unije.
Zelić je pozvao veleposlanika da radi na povjerenju među narodima, no veleposlanikova izjava mogla bi se shvatiti upravo kao korak u tom pravcu. Umjesto da izaziva podjele, ona potiče na razmišljanje o........