We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nükleer Silahsız Dünya Nükleer Dünya’ya Meydan Okuyor!

2 0 1
27.02.2021
JEOPOLİTİK

Nükleer silaha sahip ülkelerin ikilemi Nükleer Silahların Yasaklanması ve New START anlaşmalarını görmezden gelip silahlarını arttıracakları mı yoksa uluslararası diyaloğa katılacakları mıdır. Bu sorunun umutsuz bir cevabı nükleersiz dünyanın nükleer dünyayı ne kadar etkileyebileceğinde gizlidir.

  • ELİF BEYZA KARAALİOĞLU
  • 27 Şubat 2021

Share on twitter

Share on facebook

Share on linkedin

Share on whatsapp

Share on email

/* widget: Social Icons With Circle Fill Effect */ .uc_sexy_social_buttons .uc_icon-button:hover i{ color: white !important; } .uc_sexy_social_buttons .uc_icon-button:hover i{ color: white !important; } .uc_sexy_social_buttons .uc_icon-button { background-color: white; border-radius: 30px; cursor: pointer; display: inline-block; font-size: 1px; height: 30px; line-height: 30px; margin: 0 2px; position: relative; text-align: center; -webkit-user-select: none; -moz-user-select: none; -ms-user-select: none; user-select: none; width: 30px; } .uc_sexy_social_buttons .uc_icon-button i { background: none; color: #ffffff !important; height: 30px; left: 0; line-height: 30px; position: absolute; top: 0; -webkit-transition: all 0.3s; -moz-transition: all 0.3s; -o-transition: all 0.3s; transition: all 0.3s; width: 30px; z-index: 10; } .uc_sexy_social_buttons .uc_icon-button:hover span { width: 0px; height: 0px; border-radius: 0px; margin: -1.8rem; } .uc_sexy_social_buttons .uc_icon-button span { border-radius: 0; display: block; height: 0; left: 93%; margin: 0; position: absolute; top: 95%; -webkit-transition: all 0.3s; -moz-transition: all 0.3s; -o-transition: all 0.3s; transition: all 0.3s; width: 0; }

Pandeminin süreci devam ederken 2021’in ilk aylarında uluslararası güvenlik, ABD-Rusya ikili ilişkileri, silahların kontrolü ve nükleer silahların yok edilmesi alanlarında uzun vadede de etkisini gösterebilecek olaylar gerçekleşti. İlk olarak Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması (TPNW) 52 ülkenin katılımıyla 22 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

İkinci olarak Trump yönetiminin en başından beri Rusya ile uzatılması beklenen New START (Strategic Arms Reduction Treaty, Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması) Anlaşması’nın ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından bu yılın şubat ayında beş yıl daha uzatılması kararının alınmasıdır. New START Anlaşması Barack Obama döneminde 2010’da Prag’ta imzalandı ve 2011’de ABD ve Rusya arasında yürürlüğe girdi.

Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması

2017’de Nobel Barış Ödülü’nü alan Nükleer Silahların Kaldırılması için Uluslararası Kampanya’nın (The International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN) anlaşmanın oluşmasında büyük bir rolü var. Nükleer silahların geliştirilmesi, üretimi, elde edilmesi, test edilmesi, sahip olunması, depolanması, kullanımı, kullanmak için tehdit edilmesi ve nükleer silahların kendi topraklarına yerleştirilmesi de dahil olmak üzere nükleer silahlar üzerine her aktiviteyi kapsayan yasakları içeren Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması (NSYA), 2017’de imzaya açıldı. Halihazırda 52 üyenin imzasıyla Ocak 2021’de yürürlüğe girdi ve anlaşma üye ülkeler için uluslararası hukukta bağlayıcı bir konumda.

Anlaşma metninde, “nükleer silahsızlanmanın yavaş temposundan, nükleer silahların askeri ve güvenlik kavramlarında, doktrinlerinde ve politikalarında sürekli esas alınmasından… ve üretim, muhafaza ve nükleer silahları modernleştirme programlarında ekonomik ve insan kaynaklarının harcanmasından endişeli olunduğu” belirtilmektedir.. Hiç şüphesiz NSYA’nın yürürlüğe girmesi nükleer silahsızlanma yolunda önemli bir adım. Uzun bir aradan sonra nükleer silahlara karşı yeni bir anlaşma düzenlenmesi, nükleer silahlara karşı anti-nükleer normların yükselmesi açısında da önem taşıyor.

Patreon aracılığıyla Perspektif’e........

© Perspektif


Get it on Google Play