We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Belediye Başkanı Gürsel Uçar Kararlı 'Datça'da Müzik Kaosu Bitecek '

1 0 0
21.09.2021

Müzik tarih boyu insan ruhunun gıdası kabul edilir. MÖ 400'lerde ünlü filozof Platon müziğin ahenk ve ritim ile ruhun derinliklerine etki ederek, insana hoşgörü ve rahatlık verdiğini savunmuştu.

Bergamalı ünlü hekim Hipokrat da Asklepion'da özellikle sinir hastalarına karşı müziği bir tedavi aracı olarak kullanmıştı.

Ege ve Akdeniz'deki antik kentlerde müzik için Odeon denilen özel yapılar vardı. Bunlar üstü kapalı ve basamaklı yapılardı. Genellikle yerleşim yerlerinden daha uzak bir alanda inşa edilirdi. Amaç insanların evlerinde Odeon'da söylenen şarkılardan, okunan şiirlerden rahatsız olmamaları idi. Ki o çağda elektronik müzik aletleri bile yoktu.

Örneğin Knidos antik kentinin Odeon'u halkın yaşadığı Kap Krio adasında değil, ana karada deniz kenarında inşa edilmişti.

Binlerce yıldır insanlığa mutluluk getiren müzik sanatı son aylarda Datça'da maalesef kaosa, ayrışmalara ve sert tartışmalara neden oldu.

Özellikle evrensel sanatçımız Fazıl Say'ın çevreden gelen yüksek sesli müzik nedeniyle konserine ara vermesi, ardından da sosyal medya hesabından bu olayı ağır şekilde eleştirmesi tartışmaları daha da alevlendirdi. Sosyal medyada karşılıklı suçlamalar başladı. Aşırı yüksek sesli müzikten şikayetçi olanlar, yüzlerce dilekçeyle yetkili kurumlara başvurdu.

Geçen hafta sonu İstanbul'da üst düzey yöneticilik yapan iki gazeteci arkadaşım eşleriyle birlikte Datça'ya gelmişti. Akşam Liman'da bir şeyler içmek için bir mekana oturuyorlar, yüksek sesli müzik nedeniyle birbirleriyle sohbet bile edemiyorlar.

Sinirlenip Eski Datça'ya geçiyor ve orada bir mekana oturuyorlar ama söylediklerine göre Eski Datça'daki gürültü Liman'dan daha beter.

"Aşırı yüksek müzikten oturduğumuz masadaki su bardakları bile titriyordu, deprem oluyor sandık, otelimize dönmek........

© PencereTV


Get it on Google Play