We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Komşuluk Psikolojisi

1 0 0
03.10.2021

Futbolda aynı şehrin takımları arasındaki rekabeti kardeş rekabeti olarak tanımlamış ve geçtiğimiz haftalarda bu konuda bir yazı yazmıştım. Futbolun ve tarihin önemli rekabetlerinden biri de komşu kentler arası rekabet ve tarihteki kent savaşlarıdır. Bu hafta komşularımızla olan psikolojik bağı sizlere sunmak isterim.

Yüzyıllardır birbirine çok yakın yaşayan kabilelerin, doğal sınırlar, nüfus azlığı ve teknoloji eksikliğinin yarattığı sınırlılıklar yüzünden birbirlerinden başka etkileşecek kimseleri olmamıştır. Komşu gruplar, sağ kalmak için yiyecek ve fiziksel nesneler için birbirleriyle yarışmak zorunda kalmışlardır.

Charles Pinderhughes'e göre insanların ortak bir öteki ile aşırı uğraşısı basit bir kuram değil gerçektir. Kişinin çocukluktan itibaren oluşan grubuyla bağlantılı değerleri ve anıları, kuşaktan kuşağa geçirilir. 'Biz ve onlar' ve 'düşmanlar ve müttefikler' kavramları hem insan evrimi- hem de insan zihninin gelişimi açısından temel taşıdır. Bu tür bölmeler insanlığımızın öyle parçasıdır ki basitçe onlardan........

© PencereTV


Get it on Google Play