We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşk Hiç Biter mi?

1 0 0
05.09.2021

Aşk bitti, elimden sanki minik bir balık kayıp gitti

Aşk bitti, içimden sanki bir şeyler kopup gitti

Aşk hiç biter mi?

Hiçbir şey olmamış gibi boşlukta kaybolup gider mi?

İnsanlara ‘En çok sahip olmak istediğiniz şey nedir?’ diye sorulduğunda para, mutluluk, sağlıktan sonra gelen cevap genellikle aşk olur. Aşk, yüzyıllardır insanlığı meşgul eden bir konu olmuş; insanlar tarih boyunca aşk iksirlerine başvurarak aşkın esrarını çözmeye ve denetlemeye çalışmışlardır.

1982 yılında kurulan Ezginin Günlüğü isimli grubun en iz bırakan şarkılarından biri ‘Aşk Bitti’ şarkısıydı. Bugün bilim adamlarının onların ‘Aşk hiç biter mi*’ sorusuna cevabını sizlerle paylaşmak istedim.

İtalyan besteci Verdi’nin bir operasında Violet ‘Gelin yalnızca haz için yaşayalım. Nasıl olsa aşklar da çiçekler gibi solacaklar’ der. Gerçekten aşk hiç biter mi ve aşk bittiğinde her şey bitip ilişki anlamsızlaşır mı?

Yapılan bilimsel araştırmalarda, hem hormon ölçümleriyle hem beyin görüntülemeleriyle, aşkın ömrünün 2-3 yıl olduğu saptanmıştır. Aşk için salınan, o kişi görüldüğünde vücutta heyecanı yaratan dopamin, noradrenalin ve feniletamin yıllar içinde gittikçe azalmaya başlar. Oysa bu kimyasallar heyecan, heyecanla birlikte takıntı ve mutluluk hallerinin yaşanmasını sağlar. Hormonlar düştükçe yüksek kortikal merkezler harekete geçer, bir anlamda uyanma gerçekleşir. Uyandığımızda onu karşımızda gördüğümüzde, mantıklı düşünen kortikal merkezin kumandasında da dengeli bir ilişki yürütebiliyorsak, mantığımız devredeyken de keyif alabiliyorsak ilişkimiz ömür boyu sürüyor. Eğer o eski sarhoşluk halini özlüyor, kortikal merkez devre dışıyken yaşadığınız keyfi arıyorsanız, o ilişkinin ömrü........

© PencereTV


Get it on Google Play