Da li ste spremne „drage dame“ da objašnjavate zašto je termin dama uvredljiv, a iznad svega neprimeren prilikom čestitanja revolucije? Da li ste umorne od toga? Ili možda smatrate da je to jednostavno izraz i da se iza njega ne krije neko naročito značenje? Možda i volite makar jednom godišnje da budete svrstane među dame? Da li od firme dobijete karanfil ili ružu, ili možda vaučer?
Ja sam i spremna i umorna. Pošto priču o damama i 8. martu pričam već neko vreme, prestala je da ima značenje i više je ponavljam kao pesmicu. Pratim ritam, dok značenje reči i rečenica i ne primećujem, nisam ni sigurna da ga više imaju. Stoga sam odlučila da se podsetim značenja tih reči, da obnovim znanje o damama i karanfilima i da probudim ponovo revolucionarni duh koji bi obeležavanje 8. marta trebalo da podstakne.
Izraz „dama“ se koristi da označi određenu vrstu žene. Ona je sređena, ona vodi računa o sebi, ona se ponaša primereno, sedi prekrštenih članaka, a ne nogu, ona je nasmejana, bezbrižna i vesela, kako bi svima (pre svega muškarcima) u njenoj blizini bilo prijatno. Dama nije radnica, nije umorna i nije nezadovoljna. „Dama“ je kompliment koji žena najčešće dobije kada po njenom izgledu ili trenutnom ponašanju nije moguće prepoznati da u njenom životu nešto nije u redu.
Dama se raduje 8. martu. Za nju je to jedan od retkih dana u godini kada muž bez opomene opere sudove, skuva kafu i spremi doručak. Tog dana su kolege na poslu ljubazne, možda se........