We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

USD/TRY ve EUR/TRY: Dolar/TL Ve Euro/TL’den Altın Güvenli Limanına Geçiş

2 0 0
15.10.2019

Bugün majör pariteleri ve altını yönlendiren ana etkenler enflasyon verileri, üretim satışları ve Çin büyüme verileridir. Üstelik, hafta sonundaki Çin GSYİH verileri, küresel büyümenin çok merkezi olmasından ve petrol fiyatlarının bir bütün olarak dolar oranındaki diğer bir faktör olmasından dolayı USDTRY’yi etkileyebilir.

Çin’in 3. Çeyrek GSYH’sinin, Cuma günü 17: 00’de açıklanacağı bir önceki yıla göre yıllık % 6.1 artış göstermesi bekleniyor. Bu, önceki çeyrekte % 6,2’den bir tık yavaşlama olacak. Daha derin bir daralma, Çin doları ile ilgili olarak Euro ve ABD doları üzerinde marjinal bir etkiye yol açabilecek endişeleri artırabilir.

Kanada dolarının en son ana açıklaması, geçen Cuma günü yayınlanan ve beklentilerin olumlu yönde aşıldığı Eylül ayı için istihdam verileriydi. İş numaraları, Kanada ekonomisinin belirgin gücünü vurgulamaya devam etti – para birimini G10 emsallerine karşı geçen yıl boyunca iyi destekleyen bir güç.

Nispeten yüksek faiz oranları, para biriminin güçlü itici gücüdür, bu nedenle CAD, özellikle TÜFE’nin tahminlere paralel veya daha iyi olması durumunda diğer yabancı para birimlerinden daha iyi bir performans sergilemektedir. Kanada’nın imalat endüstrisi, ABD-Çin ticaret savaşının başlamasından bu yana sektörün çektiği yaygın sıkıntıdan nispeten güvende kalmıştır. İmalat satışları, sektörün karşılaştığı küresel engeller arasında nasıl bir değişiklik yapacağı konusunda daha fazla ipucu sağlayacaktır: beklenenden daha iyi bir sonuç sürpriz olacak ve Kanada dolarını destekleyecektir. Bu da ulusal piyasada Kanada doları alımını arttırabilir.

Ancak, ABD’nin Çin’in ABD tarım ürünlerine yönelik yasağını........

© Para Borsa