We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BIST100: KRDMD, SASA Teknik Analiz ve Altın Yorumu

4 6 0
15.10.2019

İngiltere ve AB bloğu arasındaki müzakerelerin olumlu yönde devam ettiği ve 31 Ekim’de bir Brexit için beklentilerin azalmasıyla ilgili olumlu bir haber geldi. Bu hafta, yatırımcılar Poundu destekleyen yeni faktörler için Brexit’teki gelişmeleri izlemeye devam edecek. Ekonomik verilere bakıldığında, işgücü piyasası verilerinin işsizlik oranının Eylül ayında 23.000 yeni iş eklenmesi ve ortalama ücretlerde (artı ikramiyenin) % 3.9 oranında artmasıyla birlikte işsizlik oranının % 3,8 gibi düşük bir seviyede kalması bekleniyor. Bu da Euro bölgesinden iyi haberler demek.

Enflasyon verilerinin Eylül ayında, Çarşamba günü saat 11: 30’da yayımlanmasının ardından, İngiltere Merkez Bankası hedefine uygun olacak şekilde yıllık % 1.7’lik bir artıştan bu yana % 1.8 oranında bir artış göstermesi bekleniyor. Sterlin desteklenmeye devam edecektir. Çok daha düşük durgunluk korkuları ile küresel piyasalar canlanacaktır.

Enflasyon rakamları beklentilerin altında kaldığında ve bir düşüş göstermesi durumunda, İngiltere Merkez Bankası’nın yakın zamanda faiz oranlarını düşürme olasılığı artacaktır. Düşük faiz oranları sterlin için negatiftir, çünkü yabancı sermaye girişlerini azalma eğiliminde olacaktır.

Bu bağlamda daha yüksek enflasyon, daha güçlü bir büyüme potansiyeli öne sürerek daha güçlü tüketici talebini yansıtacağı için poundu ve dolaylı olarak Brexit ‘e rağmen Eurozone ‘u destekleyecektir. Perakende satışların Perşembe günü 11: 30’da bir önceki yıla göre % 3.2 artarak, bir önceki aya göre % 0.1 artış göstermesi bekleniyor.

ABD dolarına gelince, bu haftaki ana haber: Çarşamba günü perakende satış verileri. Zira ABD ile Çin arasındaki hafta sonu boyunca gerçekleşen “kısmi” ticaret anlaşması doların haftanın başındaki hareketini etkiledi.

Çekirdek perakende satışların, bir önceki aya göre % 0.0’dan % 0.2’lik bir artış göstermesi bekleniyor. Perakende satış verileri, ABD’deki ekonomik yavaşlamanın nötr durumundan haber verecek. Perakende satışlar beklentilerin altında kalıyorsa, bu ekonomik yavaşlamanın tüketici alanına da sızdığını ve tahminler için daha tehlikeli olan alarm hassasiyetini arttırdığı gösterebilir. Bunun USD üzerinde daha büyük bir düşüş etkisi........

© Para Borsa