We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Portföy Yönetim Şirketlerinin Yeni Gözdesi Gayrimenkul Yatırım Fonları

2 0 0
21.06.2019

3 Ocak 2014 Tarihli ve 28871 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nin ardından ilk ihraç belgesi Nisan 2016’da onaylandı ve ilk ihraç da Temmuz 2016’da gerçekleşti. Bu gelişme ile birlikte sektöre de bir hareketlilik geldi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, yeni kurulmaya başlandığı 2016 yıl sonunda, 3 adet gayrimenkul fonu 85 milyon TL tutarında büyüklüğe sahipken, 2018 sonunda toplam gayrimenkul yatırım fonu sayısı 32’ye çıkmış, portföy yönetim şirketlerinin yönettiği fonların büyüklüğü ise 4 milyar TL’ye yaklaşmıştır.

Portföy Yönetim Şirketleri’nin en büyük gelir kaynağını oluşturan portföy yönetim komisyonlarına baktığımızda da Gayrimenkul Yatırım Fonları’nın, özellikle 2018 yılında Emeklilik Yatırım Fonları’ndan kaynaklı gelir kaybını telafi ettiği görülmektedir.

Bu yazının yazıldığı an itibariyle Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) 26 farklı Portföy Yönetim Şirketi’nin toplam 45 adet Gayrimenkul Yatırım Fonu listelenmekte olup, bunların 4 adedi henüz ihraç aşamasındadır. Bunlara ek olarak bu listedeki 6 adet fon da Borsa İstanbul’da Pay Piyasası’nda işlem görmektedir. Söz konusu Portföy Yönetim Şirketlerinin yeni Gayrimenkul Yatırım Fonu kurma konusundaki iştahı ve çalışmaları da sektör tarafından bilinmektedir.

İstatistiklerden de görüleceği üzere yatırımcıların bu fonlara olan ilgisini gören Portföy Yönetim Şirketleri, hem rafa koyacağı iyi bir alternatif hem de yeni bir gelir kalemi olarak gördüğü bu fonlara yönelmektedir.

Gayrimenkul Yatırım Fonları, içerdiği enstrümanlar sebebiyle işleyiş olarak Menkul Kıymet Yatırım Fonları’ndan bir hayli farklıdır.........

© Para Borsa