We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump Ne Yapmak İstiyor?

12 4 0
17.10.2019

Hemen söylemek istiyorum ki, kullandığı dil bir devlet başkanına yakışan siyasi bir üslûpta değil. Çok kaba, kırıcı, argo, pat pat, küt küt bir dil. Peki siz bu tarzı mı tercih edersiniz, yoksa Clinton’un, Bush’ların, Obama’nın seviyeli ama arkadan iş çeviren, kuyumuzu kazan tarzlarını mı?

Önceki liderlerden Türkiye için Trump’ın kullandığı ifadeleri hiç duydunuz mu? Ama Kuzey Irak’ta 1990 Körfez Savaşı sonrasında Çekiç Güç eliyle Kürt özerk bölgesini tatlı dille kurmuş oldular. Aynı şekilde Libya’yı parçaladılar. Suriye’de de IŞİD-DAEŞ’i kim kurdu sizce? Bu işi başlattıklarında bizim liderimizi BOP’nin eş başkanı olarak tanıyor ve dünya genelinde bu gözle lanse ederek, Orta Doğu ülkelerindeki popüleritesine destek veriyorlardı. Ama aynı zamanda gördüğünüz gibi Suriye’nin kuzeyinde şimdi neden yaptıklarını nihayet gördüğümüz bir kuyu kazmakla meşguldüler. Tatlı dillerinden olacak ki, ne yapıyorsunuz orada demeden, Şam’da cuma namazını kılma hevesi ile Esad ile ilişkilerimizi koparmıştık. Bu arada Esad’ın Suriye’sini de çok sevdiğimi sanmayın. O Suriye baba Esad döneminde yıllarca PKK terör örgütünün elebaşına ev sahipliği yaparak, bize çok kötülüğü dokunmuş bir ülkedir. Ama baba Hafız Esad’ın ölümü sonrası başa gelen Beşşar Esad sonrası ilişkilerimiz çok iyi duruma gelmişti. Öyle ki, ilişkiler bozulmadan hemen öncesinde ortak bakanlar kurulu bile topluyorduk.

Neyse, biz yine ABD liderlerinin diline dönelim. Bize NATO içinde en büyük müttefikimiz iltifatları yaparken, Ekim 1992’de Körfez Savaşının hemen sonrasında düzenlenen bir NATO tatbikatı esnasında ABD Saratoga Uçak Gemisi’nden kazara atılan bir füze ile Muavenet Savaş Gemimizi vurdular. 2003 yılında Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçirerek derdest ettiler. Kırmızı çizgilerimiz dediğimiz Kerkük ve Musul’daki demografik yapının tüm itirazlarımıza rağmen kürtler lehine bozulmasına göz yumdular. 36 yıl sonra hain bir darbeye teşebbüs eden FETÖ........

© Para Borsa