We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kara Pazartesi Engellendi. Ama!

24 5 0
27.03.2019

Yazımın içeriğine geçmeden öncelikle tam bilmeyenler için çok sorulan swap konusunu kısaca izah ederek başlamak istiyorum.

Parası olanların istediği diğer bir paraya yatırım yapması serbesttir. Ne kadar paranız varsa o kadar diğer paralardan alabilirsiniz. Ama parasız başka bir para birimini almanın da yolları vardı. Bu da swap denen takas yöntemidir. Karşılıklı taraflar paralarını bir süreliğine swap ile değiştirebilirler. Ama bunun bir maliyeti vardır.

İşte cumadan beri TL ve özellikle Dolar-Euro arasında swap işlemlerinin yarattığı aşırı bir oynaklık görüyoruz. Türk lirasının değerinin düşeceğini düşünenler ya da seçimler öncesinde TL’nin değerini düşürmek isteyenler Londra üzerinden ciddi bir swap operasyonu başlattılar. Önce TL borçlanıp, sonra bu TL’yi açığa satarak, karşılığında Türkiye piyasasından döviz alımına geçtiler. İşte bu TL borçlanmanın maliyetine de swap faizi deniyor.

Amaç, alınan diğer ülke paraları karşısında değeri düşeceği düşünülen TL borçlanıp, TL karşılığı değeri artacağı düşünülen Dolar ve Euro alarak, sonrasında bekledikleri şekilde fiyat hareketleri yaşanınca bu işlemlerin tersini yapıp pozisyonlarını kapatarak aradaki karı almaktır. Açığa sattığı(yani short’ladığı) TL karşılığında aldığı(long) dövizi beklediği gibi bir yükseliş yaşanıp da yüksekten sattıktan sonra, alış ve satış fiyatı arasındaki kardan TL swap faizini ve işlem maliyetlerini çıkardıktan sonra elde edilen bakiye bu işlemlerin net karı olur. Ama TL swap maliyetlerinde aşırı yükseliş yaşanması, kar amacı, ya da seçimler öncesi piyasaları manipüle etmek isteyenlerin bu beklentilerinin tam tersine ciddi zarara dönüşmesine neden oldu.

Şimdi Yazı Başlığının İçeriğine Dönelim!
2018 sonunda hatırlarsanız TL’de çok sert bir değer kaybı yaşadık. Aslında birkaç ay önceki kurlara göre 3.70’li seviyelerden zaten 4.70 – 5.00 aralığına yükselmiş olan Dolar kuru bir anda ekstra bir yükselişe geçip, kısa sürede Dolar’da 7.21, Euro’da ise 8.22’nin görülmesine neden olmuştu. Ondan sonra faizlerde sert yükselişler ve hepimizin........

© Para Borsa