We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dış Ortam Fırsatları Yine Kaçmasın!

6 3 0
12.06.2019

Maalesef uzun zamandır kendi özelimizde yarattığımız sorunlar nedeniyle bizim için çok önemli fırsatlar yaratan pozitif dış ortam gelişmelerini hiç kullanamadık. Ya da olması gerektiği gibi kullanamadık. Dünya 2008-2009 mortgage krizi esnasında çok sert ekonomik hasarlar yaşıyorken, biz borsa olarak ilk anda düştük ama sonra hem borsa, hem de ülke ekonomisi olarak ciddi büyümeler yakaladık. Çünkü mortgage krizi esnasında aynı zamanda sınırlarımızın yakınlarında Arap Baharı denen bir süreç de yaşanıyordu. Mısır, Libya, Irak, Suriye ciddi iç savaşlar, çatışmalar yaşadı. Bölgede bir anda ortaya çıkan DEAŞ terör örgütü Ortadoğu’yu darmadağın etti. Mısır’da önce iktidar değişti, sonra askeri darbe ile yönetim değişikliği yaşandı. Libya’da kaddafi dönemi bitti. Ülke iç savaşlarla şimdilik üçe bölünmüş durumda. Irak’ta da DEAŞ-IŞİD terör örgütü Kerkük-Musul dahil bir çok şehri uzun dönem ele geçirdi. Suriye de aynı örgütün hedefi oldu. Şu ana kadar devlet başkanı Esad yerini korudu ama ülkesi iç savaş sürecinde parçalanma öncesi sıkıntıları yaşıyor.

İşte bu ortam nedeniyle 2009-2013 dönemi bölge ülkelerinden kaçan Arap sermayesi, kendine batıdan daha güvenli gördüğü için ülkemizi seçince, biz ülke ve ekonomi olarak bu dönemi krzilere teğet geçerek atlatmış olduk. Hatta ciddi yarar da görmüş olduk.

Lakin sonrasında çok farklı yerlere çekilen, izahı iktidar ve muhalefete göre çok farklı yapılan 2013 Gezi olayları ile birlikte, kendimizi bir türlü toparlayamadığımız bir kaos sürecine girdik. Bu dönem yazılarıma geriye dönük baktığınızda ilgili günlerin izahlarını çok sayıdaki yazımda bulabilirsiniz. Toplumsal gerilimin artması, kitlesek kutuplaşmalar yaşamaya başladık. Faizler %6 civarına inmiş iken, durduk yere bankalara ve merkez bankasına faiz yüklenmelerine başladık. Zaten içeride sosyal hayat sıkıntılı iken, kendi elimizle finansal yapıyı da huzursuz etme hatasını yaptık.

Sonra arka arkaya yaşanan seçimler, 17-25 Aralık süreci, anayasa oylaması, yıllardır uyarısı yapılan ama iktidarın kargalar güler diyerek inanmadığı FETÖ’cü cemaat yapılanmasının devlet içinde deşifre olması süreci, ülkenin birçok yerinde yaşanan ve turizmi vuran canlı bomba eylemleri, doğu bölgemizde PKK’nın şehir kakışmasına yönelik törör eylemleri, iktidarın azınlığa düştüğü seçim ve sonrasında yenilenen yeni seçimde % 49.5 oy alan başbakanın kendi partisince siyasi baskılarla istifa ettirilip, yerine yeni bir başbakan atanması, Rus uçağının düşürülmesi, inşaat sektörünün aşırı kredilerle gereğinden fazla desteklenmesi, demokrasi ve yargıda içeride ve dışarıda güvensizlik yaratan gelişmeler, ABD ve AB ile ortaya çıkan gerilimler derken, bir türlü kendimizi kurtaramadığımız bir kötüye gidiş sürecinden çıkamıyoruz.

Maalesef bu dönemde dünya ucuz ve bol paraya boğulurken, hatta ülkelerin merkez bankaları eksi faiz bile uygularken, dünya gıda fiyatları devamlı düşerken, petrol 114 $’dan 27$ seviyesine inmişken, doğalgaz fiyatları da bu düşüşe uyarken, biz kendi iç gerilimlerimiz, hatalı iç-dış politikalarımız ve devamlı kavga dönemi yüzünden dış konjonktürün bize sunduğu, normal şartlarda ve normal bir iktidar için adeta bir nimet olan bu........

© Para Borsa