We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİST Düşmeye Devam Ediyor!

14 3 0
22.05.2019

Maalesef borsa kan kaybetmeye devam ediyor. Çünkü ülkelerin borsaları ülke ve ekonomi ile ilgili algılar ve güven ne kadar yüksek ise o kadar primli, ya da algılar ve güven ne kadar kötü ise o kadar iskontolu işlem görürler. Çünkü sermaye piyasalarına sadece yerli yatırımcılar yatırım yapmaz. Aynı zamanda yabancı yatırımcılar da birey olsun, fon olsun yatırım yapabilirler.

İşte hal böyle iken, ülkenin ekonomik verileri ısrarla kötü gelmeye devam ederken, bunu düzeltmesi gerekenler halen gerekli güveni sağlayacak tedbirleri almıyorlar-alamıyorlarsa, ülkenin iç siyasi gelişmeleri demokrasi ve hukuk konusunda tartışmaların ayyuka çıkmasına neden oluyorsa, aynı zamanda sınırlarınızdaki komşular dahil, dış dünyadaki birçok ülke ile ciddi gerilimler yaşanıyorsa, kökeni Afrika olan ve aile büyükleri seçildiği zaman halen Afrika’da yaşıyorken, ABD vatandaşı olduğu için siyasi Obama ABD devlet başkanı seçilebilirken biz ise kendi vatandaşlarımızı etnik kökenlerine göre ayrıştırmaya çalışıyorsak, bir seçimi bile güvenli ve adaletli şekilde tamamlayamıyorsak o ülkenin sermaye piyasalarına olan güven de azalmaya başlar.

Heleki ülkenin kendi vatandaşları 180 Milyar Dolar’lık döviz devdiat almış ise(ki, bu bankalardaki resmi rakamlardır. Vatandaşın elindeki tutarları da düşünürsek rakam çok daha büyük olur), faizler düşemiyor ve kurlar da halen yukarı yönlü baskıya devam ediyorsa, tüm bunlar varken bütçe disiplini kesin kural olması gerekirken, bütçe de ciddi açıklar vermeye başladı ise, o zaman yabancı yatırımcıların güven içinde ülkenin sermaye piyasalarına yatırım yapmasını bekleyebilir miyiz? Keni vatandaşımız bunu yapmazken, yabancı fonlar ve yatırımcılar açısından bu mümkün olur mu?

İşte son dönem BİST’deki düşüşlerin nedenleri içinde saydığım........

© Para Borsa