Ne reagujemo mi više ni na nestanak milijardi, ni na ubistva, ni na očigledan rast upotrebe kojekakvih droga, na femicid, nasilje u porodici, a kamoli na revizorske izveštaje ili neusvajanje izveštaja o poslovanju i finansijskih planova komisijama, institucijama ili šta je već taj cirkus.

Tako se niko ne počeša na vest da je 3. 1. ove godine avion WizzAira kasnio sa poletanjem iz Sarajeva za Basel celih dva sata. I ne, nije zbog magle, vetra ili snega. Radilo se o jednoj drugoj vrsti nepogode - kašnjenje u točenju goriva Eol Petrola, jer se njihovi radnici nisu pojavili. Naime, Eol Petrol je oktobra prošle godine, zajedno sa Delta Petrolom (iz Kaknja), potpisao Ugovor o poslovnoj saradnji sa Aerodromom Sarajevo. Malo se raspitam ko su, a o partijskoj pozadini ćemo posebno, pa čujem da se kerozin dovozi iz Kaknja, jer nemaju svoj terminal na Aerodromu Sarajevo. Stvarno, ali stvarno sam pomislila koja je to opasnost na ovim našim putevima prevoziti kerozin i da za to mora posebna pratnja, pa sam ostala u čudu kome je to palo na pamet i ko je pravio računicu. Znamo i kome, je l’ te, jer ko je u državi zadužen za transport, ne treba nagađati. Samo otvoriti web stranicu Saveta ministara i začas se nađe taman dolazili iz Budžumbure.

Čitajte kolumne Svetlane Cenić:

A onda nađem i da Aerodrom Sarajevo nije priznao certifikate zaposlenih Eol Petrola, koje su dobili u Hrvatskoj u INA kompaniji, jer uopšte nije nadležan da izdaje certifikate. Pa, čak i takvi certifikati nisu nostrifikovani! Za ime Boga, da li iko zna šta u međunarodnom saobraćaju sve ovo znači i koja je sreća da do sada niko stradao nije?!

Malo je reći da sam zgrožena. Iskreno, i uplašena sam za svakog, pa i za sebe, ko leti sa Aerodroma Sarajevo ako će se ovakvo nešto tolerisati.

A mi i dalje pričamo o povećanju broja linija i turizmu kao našem potencijalu. Sledeći put kad me neko od međunarodnih faktora začuđeno pita zašto nema više linija sa Aerodroma Sarajevo, jedino da mu pokažem ove podatke i uputim kome da se obrati.

Da li je Wizz Air tražio naknadu štete i šta će dalje biti, nagađam samo. Da je debelo koštalo ovu niskobudžetnu kompaniju, jeste. Da će koštati nas, ne sumnjam.

Zato nisam bila ni iznenađena ko je dobio posao digitalizacije u državi u isto vreme kada se dešavalo navodno hakovanje Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, čime je informacioni sistem van funkcije. Glavni potencijalni propust na osnovu poznatih informacija kod ransomwarea je nepostojanje (nije implementirana) antimalware solucije na serveru - kažu stručnjaci. U prevodu, nije zaštita dobra. Te, onda, vest i da se podaci klijenata Poreske uprave RS-a i email adrese zaposlenih u ovoj instituciji, nakon onih iz baze podataka Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema RS-a, prodaju na kriminalnim hakerskim forumima na crnom tržištu, kako je objavio portal Capital.

Valjda je one koji su pravili ovakav sistem, sa sve propustima, to preporučilo za posao digitalizacije? I, opet, na koju adresu zakucati sa pitanjima? Na istu kao u slučaju Aerodroma Sarajevo. Nisam još čula objašnjenje ili bilo šta, ali ko kaže da ja baš sve čitam?! Možda mi je promaklo u ovim ustavnim promenama i neodazivanju opozicije na sastanak (videti i pod Neum ko se tada odazvao, a ko nije), psovanju majke tamo i ovamo kad god zatreba da se dodatno zatruje ili baci otrov u oči svekolikom puku da ne vidi šta se u pozadini dešava.

Eh, da su nam samo respiratori problem, i nekako bismo! To se rekordnom brzinom za naše pravosuđe rešilo. Neočekivano brzo i za najveće (plaćene) optimiste.

Ali, svi ćemo očito završiti na tim aparatima od ovolike količine magle i otrova koji udišemo!

(Tekst je objavljen na portalu inforadar)

QOSHE - Trovačnica kod BeHe - Svetlana Cenić
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trovačnica kod BeHe

21 0
01.02.2024

Ne reagujemo mi više ni na nestanak milijardi, ni na ubistva, ni na očigledan rast upotrebe kojekakvih droga, na femicid, nasilje u porodici, a kamoli na revizorske izveštaje ili neusvajanje izveštaja o poslovanju i finansijskih planova komisijama, institucijama ili šta je već taj cirkus.

Tako se niko ne počeša na vest da je 3. 1. ove godine avion WizzAira kasnio sa poletanjem iz Sarajeva za Basel celih dva sata. I ne, nije zbog magle, vetra ili snega. Radilo se o jednoj drugoj vrsti nepogode - kašnjenje u točenju goriva Eol Petrola, jer se njihovi radnici nisu pojavili. Naime, Eol Petrol je oktobra prošle godine, zajedno sa Delta Petrolom (iz Kaknja), potpisao Ugovor o poslovnoj saradnji sa Aerodromom Sarajevo. Malo se raspitam ko su, a o partijskoj pozadini ćemo posebno, pa čujem da se kerozin dovozi iz Kaknja, jer nemaju svoj terminal na Aerodromu Sarajevo. Stvarno, ali stvarno sam pomislila koja je to opasnost na ovim našim........

© Oslobođenje


Get it on Google Play