We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MEDYA, GÜNDEM VE SİYASET

7 0 0
24.09.2021

Türkiye’de gündemi kim belirliyor? Türk halkının çektiği sıkıntılardan “çıkış” ın yolları milli birlik içinde gündeme taşınıyor mu? Vatandaş anlatsa bile, anlatılanlar tarafsız ve doğru olarak gündeme getiriliyor mu? Gerçek şu ki, medya gündemi çarpıtıyor! “Medya gündemi niye çarpıtsın?” diyenler çıkabilir. Doğrudur… Gücünü, seslendiği kitleden alan gerçek medya kesinlikle böyle bir şey yapmaz, yapamaz. Ama medya, vatandaşını bilgilendirme görevinin dışında bambaşka gerekçelerle vatandaşa seslenmeye çalışıyorsa, elbette gerektiği yerde, gerektiği gibi gündem oluşturacaktır. Bugün Türkiye’de yaşanan da budur!...

Ülkenin milli konuları ve gerçek gündem medya barikatını aşmakta zorlanırken, milli konular ve olgular yerine medyanın kendi algıları gündem belirliyor.

Gündem, “büyük çoğunluğu ilgilendiren konular” ın tartışılmasıdır. Tartışmak yetmez! Hükümetler için gündem belirlemek, icraat demektir. Herkesi yakından ilgilendiren ülkemizin geleceğini ve milleti ilgilendiren önemli icraatlara imza atanları medya örtbas etmez, etmemeli. Oysa medya, iktidarın bazı icraatlarını öyle örtbas ediyor ki sanki o hizmetler hiç yapılmamış. Kimsenin bile haberi olmasın isteniyor.

Yalanlarla oluşturdukları algıları, her zaman her hizmet için olguların önüne geçiyor. İşte buna gündem çarptırma denir, nasıl mı? Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milletini yakından ilgilendiren milli meselelerdeki muazzam gelişmeleri görmezden gelerek, basit bir magazin haberini veya sokakta bırakılmış bir köpeği kucaklayan bir vatandaşı dakikalarca haber yapmak, gündemi çarpıtmaktır!

Gazetelerin kendi özel işlerini ve rakipleri arasındaki millete faydası olmayan sürtüşmeyi haftalarca gündemde tutmak ve manşete taşımak, gündemi saptırmak değilse nedir?

Medyanın belirlediği gündem, en azından........

© Ortadoğu


Get it on Google Play