We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BAŞARILI OLMANIN ŞARTLARI: AKSİYONER (PROAKTİF) OLMAK

1 1 3
04.06.2022
Başarılı olmanın şartları bahsine, aksiyoner (proaktif olmak) ile devam ediyorum.
Proaktivite (Aksiyon): İnsiyatifi ele alarak veya insan olarak kendi hayatınızdan sorumlu olun. Kontrol etmeniz mümkün olmayan olaylar karşısında durumunuzu değiştirmeyip olduğu gibi kabul edin. Problemlere değişik açılardan bakarak daha fazla çalışın ve hatanın kendinizde olduğunu kabul edip sorumluluk üstlenerek iş yapın. Aksiyon adamı olun.
Tarihten öğreniyoruz ki, cemiyetlerin hayatında “aksiyon adamlarının” büyük rolü ve yeri vardır. Üstelik her büyük “aksiyon” daima karşısında “reaksiyoner” şahıs ve zümreler bulmuşlar, fakat zaman, daima bunların yenilgilerine şahit olmuştur. Hiç şüphesiz zafer, şuurlu ve devamlı bir aksiyona bağlıdır.
Reaktif Olmak: Dış etkenlerden rahatsız olup davranışını değiştirmek. Başkalarının davranışına göre kendini tanımlamak.
Reaktif olan yani reaksiyoner olan insanlar kendi işleriyle değil başkaları ile uğraşıp kendi başarısızlıklarına bahane olarak gösterirler.
Yine tarihten öğreniyoruz ki, “aksiyon adamları” hangi konuda olursa olsun, yeni mesajlarla ortaya çıkarak yeni eserler vererek ve yepyeni hamleler yaparak “meydan okumuşlar”dır. Oysa reaksiyonerler (karşı harekette bulunanlar) tam atalet içinde hareketsiz yatarlarken yeni gelişmeler karşısında rahatlarının bozulacağı vehmi ile dişlerini ve yumruklarını sıkarak ayağa kalkarlar; esersiz, hamlesiz ve verimsiz bir öfke ile ya bağırırlar veya sinsi bir kin ile tırnaklarını yerler.
Kendini gündeme getiremeyenler, başkalarının hazırladığı gündem içinde, boşuna nefes ve enerji tüketirler.
Proaktif insan da etraftan etkilenir, ancak karaktere bağlı ahlaki değerlere (İslâm ahlakına) dayanan bir değerlendirme yaparak tepkiden ziyade aktivitesini ortaya koyar.
Sabır, sebat, azim ve gayret aksiyon adamının yani proaktif insanın en belirgin özellikleridir.
Proaktif insanlar, yani aksiyon adamları, gelişim sürecinde, önce Bağımsızlık (ben paradigması) yaklaşımı ile hareket ederek ihtiyaçlarında başkalarına muhtaç olmaz. Kendi çabası ile elde eder. Yani sınırlı başarılar elde eder.
Daha sonra karşılıklı bağımlılık (biz paradigması) ile hareket ederek genel ve büyük başarıda başkalarının yardımına muhtaç olduğunu bilirler ve kendi çabalarını başkalarınınki........

© Önce Vatan


Get it on Google Play