We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CUMHURİYET VE MİLLÎ MÜCADELE (3)

3 1 0
19.02.2019

Anadolu öncesiyle sonrasıyla; Arap, Türk ve onların bayraktarlığı ve önderliğinde, çeşitli kavimlerden müslüman mücahitlerin; şehit düşen mübarek cesetlerini bağrında saklıyor. İşte Anadolu’da tecellî eden inayeti ilahiye, bundan dolayıdır. Yeşil sarıklı şüheda askerlerin yardıma koşturulmaları; işte bu tarihî gerçeklerden ötürüdür.

Kısaca, Millî Mücadele’de topyekün ayağa kalkan millet fertleri “Mücahidîn-i İslâm”, birer İslâm mücahitleri, birer İslâm savaşçılarıydı. Gâzi ve Şehitler “Bu âlemde evliyaullah (Allah velîsi) hükmünde.” idiler. Zaten bu hikmet ve amaca binaen, din adamları gayrete geldi. Dinleyenler de aklını başına aldı. Tevfik de Allahtan imdada yetişti. Zafer müyesser ve nasip oldu.

23 Nisan 1920’de Ankara’da teşekkül eden, kurulan meclis ise “Ehl-i hal ve’l-akd” idi. Meseleleri hall eden, hükme bağlayan bir meclisti. Gereken kararları alan bir meclisti.

İslâmın işaret ettiği meşveret mahalli idi. Danışma yeri idi. Şura-yı Millet idi.

“Asya’nın bahtının miftahı (anahtarı) meşveret ve şura (idi).” Danışma ve karşılıklı fikir alış verişi yapmaktı. İşte Meclis; alınacak hükümlerin tecellî ettiği bir mekân olacaktı.

İşte Millî Mücadele’nin başarısındaki temel maya bu ilahî ölçü ve dayanaktı.........

© Önce Vatan