We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AŞI KARŞITLIĞI VE SAFSATALAR

9 0 0
24.06.2021

Ne zaman ki, ülkemize aşılar gelmeye başladı ve hızlıca aşı olmaya başladık, aşı karşıtlığı tekrar alevlendi. Komplo teorilerinden, yalan yanlış tıp bilgilerine kadar hepsi bir havuzda toplanmış durumda. İşine gelen bu havuzdan istediğini seçip alıyor. Aldığıyla da kalmıyor, bunun propagandasını yapıyor.

Bazı kişilerin sunduğu argümanlar, bulutu yakalamaktan farksız değil. Bu iş, aşı karşıtlığını geçti, komplo teorilerine evrimleşti. İşin ilginç yanı, aşılama hız kazanınca aşı karşıtlığı da hız kazandı. Aşı ile ilgili haberleri bilimsel araştırmalardan takip etmek yerine; kaynağı belli olmayan haberleri, kim olduğu bilinmeyen kişileri takip etmek insanların kolayına geliyor.

Aşı karşıtlarının sürekli savunduğu şeylerden biri: Aşıların faz çalışmalarının tamamlanmaması. Aşıların faz çalışmaları ortalama 5 ile 10 yıl arası sürdüğü biliniyor; fakat bu süre normal koşullarda geliştirilen aşılar için geçerli. Salgın zamanlarında elinizde salgını durduracak güç yoksa, aşı çalışmalarını hızlandırmak zorunda kalırsınız. Bu salgın........

© Önce Vatan


Get it on Google Play