We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?  

16 0 0
30.06.2021

Düzen ve istikrar, spor programlarında başarı sağlamanın öncelikli şartları arasında yer alıyor. Kişiye sağlıklı yaşam ve zindelik sağlayan sporun, tam bir hayat felsefesi haline gelmesi ve insan yaşamında önemli bir yer tutması gerekiyor. Peki haftada kaç gün spor yapılmalı ?

Spora yeni başlayan herkesin ilk dört ila beş haftası, vücudu spor yapmaya adapte etme programlarıyla geçer. Vücuttaki kas kütlesinin uyanması, spor ezberi kazanması, akciğerlerin ve cildin spor temposuna uyum sağlaması için uygulanan adaptasyon süreci, sporcunun en hassas olduğu dönemdir. Bu nedenle adaptasyon sürecinde herhangi bir sakatlık olmaması adına haftada 3 kez spor yapmak idealdir. Özellikle ilk 2 haftada adaptasyon programınızı haftada 3 kez uygulayabilir, 3. haftadan sonra vücut gücünüzde belirgin bir artış varsa haftalık spor rutininizi 4 güne çıkarabilirsiniz. Programınızı artırmadan önce antrenörünüze danışabilir ve uzman görüşü alabilirsiniz.

Sağlıklı ve hafif bir rutin oluşturmak ya da herhangi bir nekahat dönemini atlatmak amacıyla uygulanan spor türleri, genel olarak hafif sporlar olarak isimlendirilir. Hafif yürüyüş, tempolu yürüyüş, hafif koşu, düşük tempoda yüzme gibi spor türlerinin........

© Önce Vatan


Get it on Google Play