We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Çırpınırdın Karadeniz...”

8 2 1
23.09.2021

Dünyaca ünlü Azerbaycanlı besteci Üzeyir Hacıbeyli’nin, 135. Doğum yılı anısına, İspanya tarafından basılan posta pullarının özel damga günü, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı tarafından Bakü’de bir etkinlik gerçekleştirildi.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva: “Bugün her bir Azerbaycanlı Üzeyir Hacıbeyli'nin bestelediği Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Milli Marşını, her bir Türk "Çırpınırdın Karadeniz" türküsünü bir milli marş gibi nasıl gururla dinliyorsa, tüm Türk Dünyası da, aynı gururla, "Köroğlu" operasını dinliyor.”

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı'nda,Azerbaycan`ın önde gelen bestecisi, müzikologu, yayıncısı, oyun yazarı, pedagogu, Doğu'nun ilk opera ve operetinin yazarı, Azerbaycan ulusal müzik okulu'nun kurucusu Üzeyir Hacıbeyli'nin 135. Yıldönümü vesilesiyle İspanya'da basılan posta pullarının damgalanması yapıldı.

5 Eylül 1885 tarihinde Karabağ bölgesindeki Şuşa şehrinin Ağcabedi kasabasında doğan Üzeyir Hacıbeyli, Azerbaycan'ın kültür ve sanatının bir bütün olarak Türk Dünyası’nın kültürel gelişmesinde önemli rolleri olan bir büyük sanatçıdır.

Uluslararası Türk Kültür Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, İspanya tarafından basılan anma pullarının tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, Azerbaycan'da her yıl geleneksel olarak Üzeyir Hacibeyli`nin doğum gününe adanan Ulusal Müzik Günü'nün çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirtti ve "Üzeyir Hacıbeyli, yeni kuşakların yetiştirilmesinde, ulusal düşüncenin şekillenmesinde, ulusal bilincin oluşumunda, Azerbaycan'ın ve bir bütün olarak Türk dünyasının kültür ve sanatının gelişmesinde tartışılmaz bir rol oynayan parlak bir kişiliktir” dedi.

ÜZEYİR HACIBEYLİ’NİN İŞGAL DÖNEMİNDE ATEŞ İZLERİYLE DOLMUŞ HEYKELİ ACILARI, TARİHİ TOPRAKLARIN KURTARILMASIYLA SON BULDU

Günay Efendiyeva konuşmasına özetle şöyle devam etti:

“Üzeyir Bey'in faaliyetleri, eserleri, hayatı o kadar çok çeşitlidir ki, her alanda bir monografiler yazılmış ve yazılmaktadır, araştırmalar yapılmış ve şimdi de yapılmaktadır.

Üzeyir Bey'in operaları, müzikal komedileri, ölümsüz romansları ve diğer eserleri Türk dünyasının müzikal hazinesinin incileridir. Bu yıl Azerbaycan ve bir bütün olarak Türk Dünyası için tarihi bir yıldır. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in kararlı duruşu ve Azerbaycan Ordusu’nun tükenmez gücü sayesinde tarihi topraklar işgalden kurtarıldı.

Üzeyir Bey`in işgal döneminde ateş izleriyle dolmuş heykeli acılardan kurtuldu. Çünkü O, kendi vatanına, ülkesine, evine geri döndü. Karabağ nasıl Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası, Şuşa Azerbaycan'ın Kültür Başkenti olarak sembolleriyse, dahi Üzeyir Bey de Azerbaycan'ın daimi sembollerinden biridir. Bugün her bir Azerbaycanlı Üzeyir Hacıbeyli'nin bestelediği Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Milli Marşını, her bir Türk "Çırpınırdın, Karadeniz" şarkısını nasıl gururla dinliyorsa, tüm Türk Dünyası da aynı gururla "Köroğlu" operasını dinliyor.”

Günay Efendiyeva, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı himayesinde, Türk Dünyası’nın kültür ve sanatının önde gelen temsilcilerinin Türk kültürüne ve evrensel kültüre yaptıkları katkıları, küresel çapta, daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla her yıl özel olarak tasarlanmış posta pulları basıldığını, bu yıl da, doğumunun 135. Yılı veslesiyle hazırlanan Üzeyir Hacıbeyli pullarının İspanya'da basılarak tedavüle çıkarıldığını söyledi.

ÜZEYİR HACIBEYLİ, AZERBAYCAN MÜZİĞİNİN GELŞİMİNDE VE EĞİTİMİNDE YERİ DOLDULULAMAZ, EŞSİZ BİR İZ BIRAKMIŞTIR

Üzeyir Hacıbeyli’nin 135. Doğum yılı anısına bastırılan posta pullarının tanıtımı etkinliğinde bir konuşma yapan Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, büyük besteci Üzeyir Hacıbeyli'nin Azerbaycan müzik kültürünün gelişmesi konusunda yaptığı unutulmaz hizmetlerinden ve ünlü bestecinin eserlerinden söz etti. Bakan Amrullayev, Azerbaycan müziğinin kurucusu ve milli kimliğinin ayrılmaz bir parçası olan Üzeyir Bey’in, müzik ve eğitimde yeri doldurulamaz ve eşsiz izler bıraktığını söyledi. “Azerbaycan uzun yıllar çeşitli etkilere maruz kalmasına rağmen müziğimiz özgünlüğünü korumayı başarmıştır. Üzeyir Bey`in eserleri bunu bir kez daha kanıtlıyor” diyen Bakan Emin Amrullayev, Üzeyir Bey'in yalnızca Azerbaycan müziğinin gelişmesinde değil, aynı zamanda eğitim ilkelerinin oluşturulması ve........

© Önce Vatan


Get it on Google Play