We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Özbekistan yeni bir ufkun arifesinde

5 0 0
08.07.2022

Akkan Suver

Yıllar önce, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev göreve geldiğinde ve programını açıkladığında; “bu bana rahmetli Özal’ın göreve başladığındaki konsepti hatırlattı” diye yazmıştım. Geride bıraktığımız 20 Haziran günü, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in ortaya koyduğu felsefi ve çağdaş düşünceleri görüşümdeki haklılığı bir kez daha gösterdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, temel insan hak ve hürriyetlerinin garanti altına alınması, sosyal devletin inşası, mahalle sistemi çerçevesinde yerinden yönetimin güçlendirilmesi ve yönetimin güçlendirilerek halk iktidarının kurulması olmak üzere dört ana önceliğe önem verdiğini geçen hafta gündeme getirdi.

Gene Şavkat Mirziyoyev; aynı konuşmada güncellenen anayasa, Özbekistan’ın uzun vadeli kalkınma stratejileri ve genel olarak ülke ile insanlarının gelecekteki refahı için sağlam bir yasal temel olan “İnsan, Toplum, Devlet” yaklaşımını ve “İnsan Onuru” anlayışını anayasanın içeriğine sindirilmesini ve günlük hayatta temel değer yapılmasının gerekliliğini vurguladı. “İnsan onuru, haysiyeti ve gururu her alanda ilk sırada olmalıdır” diyerek insan hayatı, hürriyeti, onuru, dokunulmaz hak ve menfaatleri meselesine öncelik verileceğini........

© Önce Vatan


Get it on Google Play