We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünya barışı mümkün mü?

4 0 0
07.08.2022

MÜJGAN SUVER

Uluslararası finans sistemi insanların daha çok kazanma hırsları üzerine kurulmuştur. Bu nedenle çok uluslu şirketler insan odaklı evrensel bir sistemin kurulmasına asla müsaade etmezler. ABD’deki siyasi iktidarların belirlenmesinde ve uluslararası sermaye yanlısı politikalar izlemesinde bile onların rolleri vardır. ABD’nin Ortadoğu’da Israil’le ve Pasifik’te küçük bir ada olan Tayvan’la bu kadar ilgilenmesi, güvenlikleri için aldığı riskler, elbette bir tesadüf değildir.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan ve simdi de Tayvan krizi ile devam edeceği anlaşılan dogu ile bati arasındaki bu kriz, sanırım dünyayı otokrasi ile demokrasi arasında seçim yapmak zorunda bırakacak. Çin Tayvan’ı kendinden ayrı bir ülke gibi gbi görmüyor ve onun bağımsızlığını tanımıyor. Geçen hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Joe Biden’i “Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyerek ateşle oynamaması” yo- lunda uyarmıştı. Joe Biden Çin’in bu restini gördü ve Pelosi Tayvan’ın yani kira Asya turuna çıktı ve “Tayvan’ı asla yalnız bırakmayacağız mesajını verdi Bölgede Amerikan savaş uçakları ve gemileri dolaşıyor. Çin Ordusu yüksek alarm seviyesin-de, bölgede tatbikat düzenliyor. Çin her an düğmeye basabilir.

Finans-Kapital Sistem için nere-de kaç kişinin neden öldüğü önemli değildir. Sadece hedef önemlidir. Jean Paul Sartre’nin dediği gibi “Savaşı zenginler çıkarır, fakirler ölür”

Irak’ta 1996 yılında, zamanın ABD Dış işleri Bakanı Madeleine Allbright’e şu soru........

© Önce Vatan


Get it on Google Play