We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KOZMOĞRAFYA KİTABININ YAZILMASI VE DERS OLARAK OKUTULMASI ÖYKÜSÜ

1 1 21
25.09.2021

İbrahim Güray AYTEKİN / Özel haber - Araştırma


Kozmografya, Ordinaryus Profesör Dr. Ali Yar tarafından 1929’da Büyük önder ATATÜRK ‘ ün emir ve direktifleri ile yazılmıştır. 1933’ten 1979’a kadar tüm liselerde ders kitabı olarak okutulmuştur.
Kitapta, mevsimlerin nasıl oluştuğu anlatılır; kara delik, gezegen gibi astronomi kavramları açıklanır. Ek olarak Aristo’dan Kopernik’e, Kopernik’ten Galileo’ya kadar astronomi bilginleri ile ilgili bilgiler, Samanyolu galaksisinin haritası… Kısacası astronomi ile ilgili her şey bu kitapta yer alır.

Bu kitap yazılmadan 8 sene önce Ankara Hükümeti’nin kasasında sadece 48 kuruş vardı. İşgal güçleriyle, fakirlikle, cehaletle ve hastalıkla mücadele ediliyor; savaş sonrası Osmanlı’nın borçları ödeniyor, diğer yandan bilimle sanatla Cumhuriyet inşa ediliyor, fabrikalar yapılıyor, Ülke demir yolları ağı ile örülüyor, operalar temsil ediliyor, yurt dışına eğitim için öğrenciler gönderiliyor, örnek bir ülke yaratılıyordu.

O dönem insanlar dini yada geleneksel inançları doğrultusunda dünyanın düz olduğunu ya da boğanın boynuzları üzerinde durduğunu düşünüyordu. Bazıları ise dünyanın uzayda 2 melek tarafından tutulduğu inancına sahipti Astronomi nedir, kimse bilmiyordu.

‘’ Türk Miletinin yürütmekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda elinde tuttuğu kafasında yaktığı meşale pozitif bilimdir. Benim bir tek tarikatım vardır o da bilim ve medeniyet tarikatıdır.‘’diyerek bu sözünü altın........

© Önce Vatan


Get it on Google Play