We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Kampçılık" Bu Süreçte Yapılacak Sağlıklı Bir Tatil Alternatifidir

10 2 2
05.06.2020

Şehir ile günlük hayatın monotonluğundan uzaklaşmak, doğayla iç içe olmak ve sağlıklı bir tatil yapmak isteyenlere izole olma imkanı tanıyan kampçılık ülkemizin pek çok bölgesinde yapılabilmektedir.

Kampçılık Hakkında Genel Bilgiler:

Kampçılık faaliyetinde bulunacaksanız öncelikle doğaya ve canlılara saygı duymanız gerekir. Güvenli, sağlıklı ve doğru bir kamp yapmak için doğru planlama oldukça önemlidir. Gideceğiniz bölge hakkında yakınlarınıza bilgi verin. GSM oparatörlerinin ’nı doğa yürüyüşü ve kampçılık yapılan alanlarda çekmeyebilir. Bu yüzden garantici olun ve asla telefonunuza güvenerek yola çıkmayın. Gideceğiniz yer ile ilgili harita edinin ve üzerinde çalışın. Harita bilgisi önemli olduğunu unutmayalım. Hatta bu harita çıktılarından arkadaş, aile vb. yakınlarınıza verin. Uzun süreçli bir kamp planlanmış ise, bölgedeki jandarmaya da haber vermekte fayda var. Maddi duruma göre uydu telefonu ya da GPS cihazları da hem yol bulmanıza hem de acil durumlarda oldukça işinize yarayabilir.

Çantanızda Mutlaka Bunları Bulundurun

Yanınızda düdük bulundurun. Acil bir durumda arkadaşlarınıza ve çevrenize uyarı amaçlı sesler gönderebilirsiniz. Ufak bir ilkyardım çantası hazırlamalısınız. Çantanıza ilkyardım ekipmanları ve birkaç ilaç koyabilirsiniz. Kış Kamplarında hem ucuz hem de az yer kaplayan termal bir battaniye size çok faydalı olacaktır. Hipotermiye karşı korunmanızı sağlar. Aşırı yağış ve kar fırtınasına yakalanabilirsiniz. Çünkü sürprizlerle doludur. Bu yüzden yanınıza kamp tüpü almak çadırınızı ısıtır ve sıcak yemek yemenizi sağlar. Fakat tüpü yakarken dikkatli olun ve çadırınızın havalandırmalarını açın.

Şimşeklere Dikkat!

Kampta yağmur oldukça keyiflidir. Yağmurun sesi, toprak kokusu sizi rahatlatacaktır. Peki ya şimşekli bir yağmur. Bu sizi huzursuz edebilir. Belki de kampta karşılaşabileceğiniz en büyük tehditlerdendir, şimşek. Doğada şimşek yüzünden açık hedefsinizdir. Bu tarz bir durumda neler yapmalıyız?

Arabanız yakında ise, arabaya sığınarak güvende olabilirsiniz. Açık alanlarda bulunmaya özen gösterin. Ağaç dipleri şimşekli havalarda oldukça tehlikelidir. Üzerinizdeki metal alaşımlı kurtulun. Çadıra sığınmak pekte güvenli olmayabilir. Çünkü çadırın alüminyum direkleri şimşeği çekebilir. Yakınlarda bulunan bir mağaraya sığınabilirsiniz. Fakat oranın da güvenli olduğundan emin olun. Çünkü şimşekten kaçarken yabani bir hayvana yakalanabilirsiniz.

Kıyafet Seçimi Önemlidir

Havanın sıcaklığına, yaz mevsimine aldanıp şort giyinmeyi düşünmeyin. “Ne olsa giyilir” fikrini aklınızdan bile geçirmeyin. İlk deneyimleriniz ise kıyafet seçiminin önemini anlamayabilirsiniz. Öyle ise kulak verin:

Börtü, böcek ısırmaları için mutlaka sıcak bir hava da olsa pantolon giyin. Pantolon sayesinde çalı çırpının bacağınıza zarar vermesini engellemiş olursunuz. Ayrıca kenelere karşı da korunmuş olursunuz. Pantolonunuzun paçalarını çorabınızın içine sokun. Yaz aylarında ve arazinin karla kaplı olduğu kış aylarında mutlaka güneş kremi bulundurun.

Yiyecek ve İçeceklerinize Dikkat Edin:

Kampta normalde olduğundan çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu yüzden kampta beslenmenize özen göstermelisiniz. Kampta beslenme kadar besin maddelerinin tercihi ve muhafazası da çok önemlidir. Peki, doğada nasıl beslenilmeli?

Doğada bilmediğiniz ot ve mantarlardan uzak durun ve sakın yemeyin. Yabani mantarlar, zehirlenmenize ve hayatınızı kaybetmenize neden olabilir. Dere ve çeşmelerden su içerken dikkatli olunuz. Suyun kaynağı hakkında bilginiz yoksa su temiz görünse bile kullanmayınız. Eğer su ihtiyacınız varsa suyun tortusunu bir bez yardımıyla süzün ve kaynatarak için. Gıda seçimini de iyi yapmalısınız. Sıcak havalarda yiyeceklerinizin ömrü kısalacaktır. Bu yüzden önce bozulma ihtimali olanları tüketin. Örneğin önce tavuk ardından balık vb. en sonunda fermente gıdalardan olan pastırma ve sucuğu tüketebilirsiniz. Kış kamplarında, alkolden uzak durun ki, ısı kaybı yaşamayın. Yazın ise şuurunuzun kaybetmemeye dikkat edin.

Fırtına Yaklaşıyorsa Önlemenizi Alın!

Doğada her şeye hazırlıklı olmalısınız. Ani bir hava değişimi olabilir. Fırtına ve yağışa yakalanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

İlk yapmanız gereken, dere yakınlarından uzak durun ve sığınmak için güvenli bir yer seçin. Çadırınızı kuru dallar ve yaşlı çürümüş ağaçlardan uzağa taşıyın. Çünkü fırtına esnasında devrilerek size zarar verebilir. Çadırınızın etrafındaki ipleri gerdirin ki, fırtına ve rüzgar çadırınıza zarar vermesin. Kamp alanındaki eşyalarınızı ve yiyeceklerinizi rüzgar ve fırtınadan etkilenmeyecek bir yere taşıyın.

Kış kampları

Kış kamplarında en önemlisi, barınma alanınız olan çadırınızdır. Çadırınız kış şartlarına uymalı ve yağış, rüzgar gibi şartlara karşı dayanıklı olmalıdır. Dört mevsim ya da beş mevsim çadırları, kış kamplarının olmazsa olmazıdır. Hatta yüksek irtifada yapılacak olan kış kampları çadırınızın bagaj bölümüne sahip olmasına dikkat edin. Çünkü çok işinize yaracaktır. Eşyalarınızı muhafaza edecek güvenli bir alan. Eşyalarınızı yağışa ve neme karşı koruma ve görsel olarak eşya........

© Önce Vatan