We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"58 SİVAS"

2 1 1
13.03.2020

“Havası Sert İnsanı Mert” Sivas

Sivas Belediye Başkanı Sayın Hilmi BİLGİN ile röportaj

Fotoğraflar: Sivas Belediyesi

Bu hafta 58 plaka numarasına sahip, İç Anadolu'nun Doğu Bölgesinde yer alan, Anadolu'daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanan ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ilimiz olan Sivas'ı konu aldık.

Sivas Belediye Başkanı Sayın Hilmi Bilgin'den Sivas ilinin özellikleri ve yaptığı hizmetler hakkında bilgiler istedik.

“Sivas'ımızın tarihine bakıldığı zaman Selçuklularda bir başkent, Osmanlılarda önemli bir eyalet merkezi ve cumhuriyetin de temellerinin atıldığı bir şehirdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere birçok tatil olanakları sunmaktadır. Damak lezzetleri, doğa kaynak suları, sazı, sözü, ozanları, halayı ve 3 medeniyete ev sahipliği yapmasıyla adeta medeniyetler beşiğidir.” Diyen Hilmi BİLGİN, röportajın devamında da Sivas'ın özelliklerini benzeri övgülerle anlattı.

Hilmi BİLGİN ayrıca; “İnsanlar doğdukları yerde değil, doydukları yerlerde yaşarlar. Biz ise artık insanımızın doğdukları yerde doymalarını istiyoruz.Tarihi, kültürü, kaplıcaları, medreseleri ve doğal güzellikleriyle Sivas'ımızı hak ettiği yere kavuşturmak için topyekûn bir kalkınma hamlesini başlatmış durumdayız.Sivas'a değer katan birçok projeyi hayata geçirmek için hazırlıklarımız tamam.” Diyerek, röportajın devamında da bizlere önemli projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. İşte röportajın tamamı:

Sayın Başkanım, unvanınız ve başarılı faaliyetleriniz sayesinde sizi basından tanıyoruz. Rica etsem bu kez Önce Vatan Gazetesi okurları için kendinizi tanıtır mısınız?

1972 yılında Sivas’ta doğdum Orta ve lise öğrenimimi Sivas’ta tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldum. Sivas’ta bir süre kamu kurumunda avukatlık yaptım. Daha sonra istifa ederek serbest avukatlığa başladım. Sivas Barosu’nda sırasıyla Disiplin Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Baro Başkanlığı görevlerinde bulundum.

AK Parti Sivas İl Teşkilatında Seçim İşleri Başkanı, Teşkilat Başkanı ve Seçim Koordinasyon Merkezinde hukukçu olarak siyasi çalışmalarda bulundum. 2011-2018 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüm. 24-25-26. dönem AK Parti Sivas milletvekili olduğum süre boyunca TBMM Adalet ve Anayasa Komisyon üyesi olarak da çalıştım. Ayrıca 2018 yılında Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandım ve daha sonra 2019 yerel seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığına seçildim.

Efendim, Sivas ilimizi bizlere kısaca tanıtın dersek neler söylersiniz?

Sivas'ımızın tarihine bakıldığı zaman Selçuklularda bir başkent, Osmanlılarda önemli bir eyalet merkezi ve cumhuriyetin de temellerinin atıldığı bir şehirdir. Bu dönemlerde ve öncesinde her zaman önemli bir yerleşim merkezi, ticaret merkezi ve ilim şehri olan Sivas'ın nüfusu da diğer şehirlere göre yüksek bir seviyededir. Ancak cumhuriyetin ilk yıllarından sonra diğer şehirlerin bulundukları coğrafi konumların da etkisiyle özel sektör anlamında kalkınmasıyla sürekli göç almaları kaçınılmaz olmuştur. Limanlara yakın olan, girişimci ve yatırımcı sayısı yüksek olan şehirlere göre daha çok bir memur kenti olarak nitelendirilen Sivas ise yeteri kadar özel sektör yatırımlarının yapılmaması nedeniyle göç vermiştir. İnsanlar doğdukları yerde değil, doydukları yerlerde yaşarlar. Biz ise artık insanımızın doğdukları yerde doymalarını istiyoruz. Genelde hükümetimiz şehrimize büyük yatırımlar yaparken, yerelde de bizler birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Özel sektörün önünü açıyor, onlara her türlü kolaylığı sağlayarak şehrimize yatırım yapmalarını amaçlıyoruz. Tarihi, kültürü, kaplıcaları, medreseleri ve doğal güzellikleriyle Sivas'ımızı hak ettiği yere kavuşturmak için topyekûn bir kalkınma hamlesini başlatmış durumdayız. Böylece insanlarımız memleketlerini terk etmek durumda kalmayacak, aksine daha önceden şehir dışına giden hemşerilerimiz tekrar Sivas'ımıza döneceklerdir.

Efendim, bildiğimiz kadarıyla kendi enerjisini üreten bir belediye olmayı hedefliyorsunuz. Bu noktada kurulacak olan GES ve belediye bütçesine olacak katkısıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Belediye olarak yaklaşık 10 MW’lık anlık elektrik tüketimimiz var. Yani aylık yaklaşık olarak 1.500.000-TL elektrik bedeli ödemekteyiz. Ülkemiz yenilenebilir enerji konusunda yatırımların yapılması amacıyla lisansız elektrik üretimini desteklemektedir. Bu teşviklerden yararlanarak ihtiyacımız olan elektrik enerjisini üretmek bizim en önemli yatırımlarımızdan biri olacaktır. Bu amaçla ilk etapta 1 MW’lık GES projemizi yaparak kendi imkanlarımızla yapmak üzere yapım ihalesini gerçekleştirdik. 1 MW’lık GES projemizi de Enerji Bakanlığına sunduk, kabul edildi, bir aya kadar sözleşmemizi Enerji Bakanlığında imzalayacağız. Türkiye’de 3 İle verilen hibeden yaralanacağız. Bu yatırımlarımız kendisini 3 yıl gibi kısa bir sürede amorti etmektedir. Kalan 8 MW’lık ihtiyacımızıda ne şekilde karşılayacağımız konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Sayın Başkanım, Sivas’ın turistik, kültürel ve doğal varlıklarını koruma veya onarmaya yönelik çalışmalarınız oldu mu veya olacak mı?

Sivas'a değer katan birçok projeyi hayata geçirmek için hazırlıklarımız tamam. Siz de bilirsiniz ki bir projenin hayata geçebilmesi için önce altyapısının hazırlanması gerekir.........

© Önce Vatan