We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"57 SİNOP"

9 1 1
28.02.2020

"Sinop'un Geleceği Turizm, Geleceğin Turizmi Sinop"

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hikmet TOSUN ile röportajı

Bu hafta plaka numarası "57" olan ve Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalan Sinop ilimizi konu aldık.

Doğal güzelliklerin yanında kültür varlıkları açısından da zengin bir yapıya sahip olan Sinop'ta Anadolu'nun Alkatraz'ı olarak bilinen Tarihi Cezaevi; Karadeniz'deki tek doğal liman olma özelliğini taşıyan limanı; 1991 yılında Akgöl Yaylası adı ile turizm merkezi olarak ilan edilen Akgöl; ünlü İnaltı Mağarası; 30 adet şelaleden oluşan trekking, piknik için oldukça elverişli olan ve dünyada benzeri bulunmayan Tatlıca Şelaleleri; çevresinde karaca, yaban domuzu, çakal, tilki, vaşak, gelincik, kuğu, toy, çulluk gibi hayvan ve kuş türleri görülen Sarıkum Gölü; Hamsilos Koyu ve yemyeşil ormanları; inanç turizminde Seyit Bilal Türbesi, Aziz Phokas Kilisesi, Hıdır İlyas Zaviyesi dikkat çekmektedir.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hikmet TOSUN'dan Sinop ilinin eşsiz özellikleri hakkındaki bilgiler ile birlikte Sinop'un turizm gelişimine büyük katkılar sağlayan faaliyetleri ve yeni projeleri ile ilgili bilgiler aldık. İşte o röportaj:

- Sayın Müdürüm, unvanınız ve başarılı projeleriniz sayesinde sizi basından tanıyoruz. Rica etsem bu kez Önce Vatan Gazetesi okurları için kendinizi tanıtır mısınız?

1955 Trabzon doğumluyum. KTÜ mezunuyum. Lise ve üniversitelerde Tarih Öğretmenliği ve Milli Eğitim Bakanlığında idarecilik görevlerinde bulundum.1997 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığında yönetici olarak çalışıyorum. Evli ve dört çocuk babasıyım. Tarih, Kültür ve Turizm Ekonomisi konusunda çeşitli makalelerim vardır.

-Peki, Sinop ilimizi de bizlere tanıtın dersek neler söylersiniz?

Sinop bir Antik kenttir ve 7000 yıllık tarihi vardır. Beş kat Medeniyet üst üste yaşamıştır. Kent tarihi yarımada üzerinde kurulmuştur. İki denizde sahili olup güneş denizden doğar denizden batar. Karadeniz kenti olmasına rağmen Akdeniz iklimi özellikleri taşır.

- Sinop ilimizin tarihi için ayrı bir başlık gerekiyor gibi, ne dersiniz?

Sinop 1214 yılında Alaattin Keykubat zamanında Türklerin eline geçer. Kara devleti olan Türklerin deniz ile tanıştığı ilk şehirdir. Sinop’u alan Keykubat iki deniz hükümdarı olur. Doğal bir liman kenti olan Sinop........

© Önce Vatan