We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

RUSYA - UKRAYNA SAVAŞI (5. BÖLÜM)

2 1 1
20.06.2022

Selimiye Ask.Orta okulu

Kuleli Askeri Lisesi

RUSYA VE OKUDUĞUM LİSAN RUSÇA OLUNCA!...

İşin şekli başka bir boyuta taşınıyor! O nedenle Rusya- Ukrayna savaşını konu alan beşinci (5) bölüme geçmeden evvel sizleri, 1959 yılına götürerek başımdan geçen ilginç yaşanmışlıkları kısaca anlatmaya çalışayım.

***

Ailem, ileride daha büyük yoksulluk yaşamamak için Askeri Okula girmem konusunda beni uyarıyordu! Haksız sayılmazlardı. O nedenle varlıklarından ve bu konudaki olağanüstü uğraşlarından dolayı sevgili aileme, gecikmeli de olsa kocaman bir teşekkür ve gönül borcum vardır.

İyi ki asker olmuşum, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri doğrultusunda bu vatana ölene kadar hizmet etmekten şeref duyduğumun bilinmesini isterim.

***

Düşünebiliyor musunuz (!) yetim kalmış dört (4) erkek evladı olarak yeme/içme barınma ve eğitim/öğretim konularında geliri az olan annemin gözünün içine bakıyorduk.

Özverili annem, üniversite sınavını kazanan en büyük ağabeyimin okuyabilmesi için bankadan aldığı krediye karşılık elimizde olan tek gayrimenkulü ipotek etmişti.

Bense yukarıda açıklamaya çalıştığım ailevi sorunları henüz algılayamayacak yaşta (12) İstanbul’un Kadıköy/ Moda’sında oturan haylaz bir çocuktum ve yaramazlığı asker olmaya tercih ettiğim bir dönemden geçiyordum!

NOT: (Bu arada iki ağabeyimin de zamanında askeri okula girebilmek için müracaat ettiklerini ve fakat mülakatta elendiklerini söylemeliyim! Yani bu konuda oldukça........

© Önce Vatan


Get it on Google Play