We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

RUS- UKRAYNA SAVAŞI (7 BÖLÜM)

3 0 18
01.08.2022


(1959 yılında girdiğim Selimiye Askeri Okulunun 60’cı yıl etkinliğine 2019 yılında katılmıştım. O masalarda 60 yıl sonra tekrar oturmak beni benden alıp götürmüştü! Dost ve sevdiklerimin ısrarıyla -zamanla yara almış olan hafızamı da zorlayarak - dilimin döndüğünce siz sevdiklerime öz yaşam öykümü sunmaya çalışacağım.)


Tekrar filmi başa saralım. Rusça dili ve edebiyatı dendiğinde sıkıntılı geçecek günlerin ilk sinyalleri 1966 yılına gelir dayanır.

Rusça konusunda askeri orta okulda ve askeri lisede herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Ne olduysa Ankara’ya Kara Harp Okulu’na gittiğimde olmuştu. Olaya açıklık getirmek için -Rusya ve Ukrayna savaşına bir nokta koyarak – Kara Harp Okulu’nda başımdan geçen bir iki yaşanmışlığı anlatmaya çalışayım.

***

….Bir gün aşı olmuştuk. Akşam mütalaasında (bir sonraki günün dersine hazırlanma) aşının etkisiyle üzerime bir tembellik çökmüştü. Yan sırada oturan arkadaşımın önünde, Rusya’da yayınlanan ve Harp Okulu kütüphanesine de dağıtımı yapılan Pravda Gazetesi vardı.

Pravda gazetesi hakkında ufak bir hatırlatma yapmam gerekiyor.

NOT: ( Pravda gazetesi Sovyetler Birliği döneminde komünist parti tarafından çıkarılan resmi yayın organıydı. Bu gün ise Rusya’da Pravda adıyla iki ayrı gazete yayınlanmaktadır. Gazetelerden biri özel bir medya kuruluşuna bağlı olarak görev yaparken diğeri ise Rusya Federasyonu komünist partisinin resmi yayın organıdır. )

........

© Önce Vatan


Get it on Google Play