We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YUSUF’UN RÜYADAN TAŞAN MÜCADELESİ!

4 0 0
25.06.2021

En kıymetlileri yani kardeşleri tarafından kıskanılan ve kuyuya atılan, sonrada Mısır’a sultan olan Yusuf peygamberin örnek mücadele hayatını Kur’an sadece hikaye olsun diye anlatmış olabilir mi?

Bu sure öyle bir sure ki mukatta harfleri ile başlar ve ‘’İşte bunlar sana o açık seçik kitabın âyetleridir, Muhakkak ki, biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik.’’ diye devam eder.

Anlayasınız diye Arapça indirdik ayetinin akıl ile sağlayını yapamayan kimseler kitabı sadece Arapça anlamak gerekliğine inansalar da bizi asıl ilgilendiren bizim bildiğimiz dildirdir.

Türklere gelmiş olsa Türkçe kitap olacağını hemen anlamak gerekliliktir ki o yüce kitap tüm evrenin kurtuluş reçetesi olarak tüm akıl sahibi, eşrefi mahluk olan insanlığa gelmiştir.

Zira, Arapçasını anlayanın bile kafa yormadığı bu kitaba mutlak kara yormak gereklilik olmuştur.

(Örneğin; dili Arapça olan ve sömürüye teslim olan Arap oligartlar)

Bu tartışma sadece Kur’an için değil tüm kutsal kitaplar için uzun süre yapılmış, Hristiyan dincilerde İncil’in asıl metninin çevirisinin yapılmaması için mücadele etse de en sonunda akıl galip gelmiş ve ülkemiz Türkiye’de bile Türkçe İnciller ücretsiz kol gezmektedir.

Ancak biz meselenin o kısmında değiliz

Elimizde öyle bir kaynak var ki, anlaşıldığı takdirde tüm insanlık, siyasi, ekonomik, sosyal ve hukuki kurtuluşa erecek.

İşte bu nedenle makalenin girişine Yusuf peygamlerle girdik ve dedik ki çile örneği hayatı mücadele ile geçmiş peygamberin onurlu mücadesini Allah sadece hikaye olsun diye mi anlattı?

Kardeşlerinin kuyuya atıp sonra, “kurtlar yedi” dedikleri ve gömleğiyle kan getirdikleri organize yalanları Kur-an hikaye olsun diye mi anlattı?

Yusuf’un kralın eşini (Züleyha) reddedip ayrılırken gömleğinin arkadan yırtılmasında ki hikmeti ‘’kadının beyanı esastır’’ diyenlere inat, kadının dediklerine değil “gömlek arkadan mı, önden mi yırtıldığına bakın” hikmetini hikaye olsun diye mi anlattı?

Ve günümüzde bizi ilgilendiren öyle bir gerçek var ki tüm çıplaklığı ile önümüzde dururken asla dönüp bakmak istemiyoruz.

Daha geçen aylarda ramazan ayında hatta her zaman Yusuf suresi ve Kur-an, bizzat TRT tarafından bile okundukça okundu ve üzerinden dünyalık kazanç bile sağlandı.

Okuyanlar ‘’sevap’’ aldı okutanlar izlenme oranı aldı.

Kazan-kazan sistemi Kur-an üzerinden bile hayata geçirildi.

Üstad NEYZEN’in dediği gibi “harfi med-di yular ve kolan edenler” boğanlarında yularla ve kolanla alfabe dersi verdiler ama kimse Kur-an aklı ve ahlakını konuşmadı.

Şurada şu kadar çekler, burada bu kadar çekler inler havada uçtu.

Sonra bu çekler, cebe hamili çek olarak indi mi?

Birkaç sene öncesiydi........

© Önce Vatan


Get it on Google Play