We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkevi’nin Açılışı...

1 1 8
21.09.2021

New York'ta Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alan merkezi yerde 17 metre yüksekliğinde Türkevi açılışı gerçekleşti. Temeli 2017 yılında atılan binanın açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.BM Daimî Temsilciliği ve New York baş konsolosluğunun da yer alacağı Türkevi binasının Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek inşa edildiği söyleniyor. Türkevi’nin açılışı önemliydi, uluslararası topluma barışçıl ve çok kutuplu bir diplomasi vizyonu sundu ve yine açılışta alışkanlıkların dışında bir protokol ile karşılaştık.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açılışta ilk konuşan oldu. Konuşmasında '500 yıllık hariciye tarihinin önemini ve projenin gerçekleşmesinde büyük emeği olan merhum eski Dış İşleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’e rahmet ve minnetlerini' vurguladı. Ayrıca yapılan girişimle “Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmanın mücadelesini veriyoruz “sözleri çok önemliydi.

New York'un en prestijli yerinde “Dünya 5’ten büyüktür” inancıyla BM binasının karşısında Türkevi’nin açılışı istiklal marşımızla başladı. Vatanına sevgi ve sadakatle bağlı olan her vatandaşın bu özel tarihi görüntüler ile birlikte sevinç ve gurur yaşadığını söylemek doğru olacaktır. Ancak dediğim gibi açılışta protokole dahil olduğunu gördüğümüz Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konumu dünya kamuoyuna verilen yeni dünya ve çok yönlü diplomasi mesajının farklı olduğunu gösteriyor.

Biliyorsunuz , geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yargıtay Yeni Hizmetler Binası açılış töreninde de dua etmiş, dualı açılış çok konuşulmuş ve tepki ile karşılanmıştı. Yargıtay binasının açılışından sonra, Türkevi binasının da Erbaş duası ile açılışı dikkat çekiyor. Bu durum da laiklik kavramı açısından sistemsel endişeler ile birlikte diplomasinin farklı bir boyuta doğru ilerlediğini gösteriyor. Yaptığı açıklamalarla sıkça gündeme gelen Erbaş’ın Türkevi açılışında da protokolde yer alması laik devlet statüsünde oluşturabileceği etkiyi ve dünya ülkelerine yansıyan görüntüyü aynı alanda incelemek gerekiyor.

Türkiye'nin dış politikasında din önemli bir rol oynamakta mıdır?

Aslında; siyasi, kültürel ve ekonomik diplomasinin........

© Önce Vatan


Get it on Google Play