We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

COVID-19 VE BESLENME (1)

2 1 2
04.06.2022

Avrupa Klinik Beslenme ve Metabolizma Derneği’nin (ESPEN) yakın zamanda yayınladığı kılavuz, COVID-19 için risk grubunda olan veya enfekte olmuş bireylerde yetersiz beslenmenin önlenmesi ve tedavi edilmesi konusunu ele almaktadır. ESPEN’in tavsiyeleri şunlardır:

1. COVID-19 enfeksiyonu sonrası kötü sonuçlar ve daha yüksek ölüm riski taşıyan hastalar yani yaşlılar ve birden fazla hastalığı olan bireyler, tarama ve değerlendirme yoluyla yetersiz beslenme açısından kontrol edilmelidir.

Yetersiz beslenme riskinin veya varlığının belirlenmesi, yaşlılar ve kronik ve akut hastalık durumlarından muzdarip bireyler öncelikli olmak üzere tüm hastaların genel değerlendirmesinde erken bir adım olmalıdır.

Yetersiz beslenme sadece düşük vücut kitlesi ile değil, aynı zamanda sağlıklı vücut kompozisyonu ve iskelet kası kütlesinin korunamaması ile de tanımlandığından, obezitesi olan kişiler de aynı kriterlere göre taranmalı ve araştırılmalıdır.

Beslenme durumunun korunması ve yetersiz beslenmenin önlenmesi veya tedavi edilmesi de gelecekte COVID-19 sebebiyle beslenme riski altındaki hastalarda meydana gelebilecek........

© Önce Vatan


Get it on Google Play