We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Söylenmemiş Sözler 

10 0 0
10.06.2021

Kitap Dünyası

Damladaki Okyanus

Sosyal medyada geniş izleyici kitlesine sahip yazar Mümine Yıldız tarafından iyilik hikayelerinden derlenen “Damladaki Okyanus” Tuti Kitap farkıyla okuyucuları ile buluştu. Hz. Mevlânâ’nın“Sen okyanustaki bir damla değilsin, damladaki okyanus işte o sensin.”sözünden aldığı ilhamla yola çıkan Damladaki Okyanus; iyiliği ve güzelliği hatırlatmaya, yaymaya, bizzat uygulamaya dönük bir iyilik hareketidir. Bu minicik hikâyelerin hem yapanların hem okuyanların hem iyiliğe maruz kalanların içinde iyileşmeye vesile olduğunu, okuyana hem ilham hem de iyilik yapabilme cesareti verdiğini, duydukça içimizdeki iyinin ümitlendiğini ve ayağa kalktığını, iyiliğin iyiliği tetiklediğini ve iyiliğe uğrayana da bir başkasına iyilik yapma isteği verdiğini bizzat görüyor ve o halde devam etmeliyiz diyoruz. Damladaki Okyanus kitabının geliri ile Nefes Yayınevi, Tuti Kitap ve Genç Tuti bünyesinde “İyilik Yayıncılığı” adı altında başlatılan sosyal sorumluluk kampanyasına katkı sağlanacaktır. Bu eserin geliri Türkiye Tanzanya Büyükelçiliği ile ortak bir çalışma olarak başlatılan su kuyusu açtırma çalışmalarında bir kuyusu açmak üzere kullanılacaktır.

DENEMECİLİK

BRIAN DILLON DENEMECİLİK Everest Yayınları’ndan çıktı. Çeviren: Selahattin Özpalabıyıklar

“Deneme, konusunun özünü yani püf noktasını ifade etmeyi, dolayısıyla bir tür cila ve bütünlüğü amaçlar, aynı zamanda da sahip olduğu bakış açısının kısmi olduğu, eksik olmanın da kendi içinde bir değer olduğu, çünkü yazan zihnin cesur ve meraklı ama tutuk doğasını daha iyi yansıttığı konusunda ısrar etmek ister.” Brian Dillon, çağdaş sanatta ve kültür teorisinde harabeler, ünlü hastalık hastaları ve kent hafızası üzerine kitapları olan, kendi hayatından yola çıkarak, kayıplar ve kalanlar üzerine yazdığı In the Dark Room kitabıyla da ödüle kavuşmuş bir yazar, Cabinet dergisinin editörü ve bir akademisyen. Brian Dillon, Denemecilik’te, bir tür olarak denemeciliği; kökenler, listeler, dağılma, üslup, savurganlık, ayrıntı, tutarlılık, merak ve avunma gibi çeşitli başlıklarda irdeliyor, parçalara ayırıyor ve sonra bir araya getiriyor. Deneme teriminin etimolojik kökenlerine, Montaigne’den başlayarak günümüz yazarlarına, W. G. Sebald, Georges Perec ve Elizabeth Hardwick gibi isimlere değinen kitap; denemenin kapsamlarına ve olanaklarına ışık tutuyor. “Vaazlar, diyaloglar, listeler ve anketler, basılı küçük anaforlar ya da tekil denemeler olarak yorumlanan kitaplar” la örülen Denemecilik, Dillon’ın kendi kişisel ve edebi geçmişinden de birçok iz taşıyor.

MONTESSORI EĞİTİMİ

LEYLA ÖZTÜRK’ün MONTESSORI EĞİTİMİ Alfa Yayınları’ndan çıktı. (190 Sayfa)

Finlandiya Eğitim Sistemini Model Alan Anne Baba Rehberi

Montessori Eğitim Koordinatörü Leyla Öztürk’ün Finlandiya eğitim sistemini model alan Anne Baba Rehberi Montessori Eğitimi adlı kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı. Çocuklarda bireysel becerileri geliştirme ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde eğitim verme alanı olan montessori eğitimini, Türkiye kültürüne ait kodlarla harmanlandı. Montessori Eğitim Sisteminin sadece materyallerden ibaret olmadığını hatta bir bilim dalı olduğunu keşfeden Öztürk, Montessori Eğitimi kitabında, birçok materyali evlerdeki malzemelerle nasıl yapılabileceğini ve bunlarla nasıl çalışılabileceğini, ayrıca sadece çocuklarda değil, anne babada da değişimin fark edilmesini sağlayacak ipuçlarını anlatıyor. Kitap, okuyucuyu hem anne babanın hem de çocuklarının kendilerini keşfedecekleri büyük bir yolculuğa çıkarırken, anne baba ve çocuk iletişiminin güçlendiği, bilimle donandığı bir düzen için rehber niteliğinde. Çocuğunuza gösterecek bir şeyiniz olduğunu söyleyerek onu renk tabletlerinin olduğu yere davet edin. (özellikle her etkinlikte her şeyi çocuğun önüne koymayın, onun almasını sağlayın). Onu raflara getirin ve ona renkli tabletleri kullanacağınızı söyleyin. Kutuyu iki elinizle nasıl taşıyacağınızı gösterin, doğru kutuyu getirmesini ve onu masaya yerleştirmesini sağlayın. Kapağı iki elinizle çıkarın ve doğrudan kutunun önüne yerleştirin. Her iki elinizi kullanarak kutuyu kaldırıp dikkatlice kapağın üzerine yerleştirin. Kırmızı, sarı ve mavi tabletleri (eşleşen çiftleriyle) iki........

© Önce Vatan


Get it on Google Play