We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SENİN KADAR 

2 0 0
05.08.2021

Kitap Dünyası

Sevilen Oyuncu Minik Okurlar İçin Kitap Yazdı

Oyuncu Sevinç Kıranlı bu defa yazın dünyasından merhaba diyor. Sevinç Kıranlı’nın kızı için kaleme aldığı Elif’in Maceraları serisinin ilk kitabı Minnoş Ailenin Yeni Üyesi Büyülü Fener Yayınları’ndan çıktı.

Çizimlerini Elif Sakallı’nın yaptığı kitapta sevilen oyuncu, minik okurlarını Elif’le birlikte hem eğitici hem de eğlenceli bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Elif’in Maceraları başlıyor!

Küçük Elif karıncaları ve salyangozları çok sever, tüm canlılara şefkatle davranır. Sen de hayvanları seviyor musun? O halde Elif’in ailesine yeni katılan yavru kedi Minnoş’un öyküsünü dinlemeye hazır ol!

Derin’in Sır Saklama Ağacı

Yazar: Merve Başcumalı

Resimleyen: Zeynep Dağgüden

Çocuk

56 Sayfa

Derin’in Dünyasına Hoşgeldiniz… Merve Başcumalı minik okurları için kitap yazmaya devam ediyor. Bu defa Derin’in Sır Saklama Ağacı ile raflardaki yerini aldı. Kitap Zeynep Dağgüden’in tarafından resimlendi. Demir ve Derin birbirini çok seven ama ara sıra çekişen sevimli iki kardeş. Ancak Derin’in ufak bir sorunu var: Asla sır saklayamıyor… Kalbinizi ısıtacak unsurlarla örülü bu hikâyede Derin’in yolculuğunu izlerken aynı zamanda çiçekli şapkalı nine, Zeliş ve Deren’i de tanıma fırsatı bulacaksınız. Arkadaşlık, yardımlaşma, saygı, sevgi, güven gibi erdemlerin yanı sıra şımarıklık, kendini beğenmişlik, karamsarlık, merak gibi kavramların neler getirip neler götüreceğini eğlenceli bir şekilde öğrenecek, sır saklamanın önemine dair ipuçlarını heyecan ve ilgiyle keşfedeceksiniz!

Kış Yolculuğu ve Peşindeki Öyküler

Kış yolculuğu ve peşindeki öyküler Everest Yayınlarından çıktı.

GEORGES PEREC & OULIPO

Çevirenler: Ömer Aygün, Zeynep Bengü, Şule Çiltaş, Sosi Dolanoğlu, Ayşe Ece, Armağan Ekici, Ebru Erbaş, Ayberk Erkay, Elif Gökteke, Glay Oktar, Saadet Özen, Nihan Özyıldırım, Orçun Türkay, İnci Uysal, Birsel Uzma, Cemal Yardımcı, İsmail Yerguz, Ebru Yılmaz

Yayına Hazırlayan: Ayberk Erkay

488 Sayfa, Temmuz 2021

Çağdaş Dünya Edebiyatı Öykü

Georges Perec ve OULIPO yazarlarından, sözcüğün gerçek anlamıyla benzersiz, sıra dışı bir edebiyat kurmacası, bir çoğul anlatı, bir “hiper-roman.”

Yolculuğun öyküsü 1979’da başladı. Perec o yıl Kış Yolculuğu adında bir öykü kaleme aldı. “Henüz yazılmamış olması gereken” dizeler ve satırlarla örülmüş “imkânsız” bir kitabın öyküsüydü bu. “Gerçek” olması halinde, dünya edebiyat tarihini devasa bir “önceden intihal” vakasına indirgeyecek bir başyapıt.

1992 yılında yolculuğun seyri bambaşka bir hal aldı: Oulipocu Jacques Roubaud, Kış Yolculuğu’na bir devam öyküsü yazdı. Kış Yolculuğu’nun peşine düşen bu öykü, takip eden yıllarda OULIPO yazarları tarafından kaleme alınacak yirmi öykünün ilkiydi. Bu takipçi öyküler, sonunda, türünün ender örneklerinden birine, müthiş bir edebiyat deneyine, Kış Yolculuğu ve Peşindeki Öyküler’e dönüştü.

Perec’in öyküsünden kırk iki yıl sonra, bugün, bu yolculuk yeni, farklı bir durağa varıyor. Ayberk Erkay’ın davetiyle bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen çevirmenleri bu çoğul yaratının Türkçedeki sesleri oluyor, bu ünlü Oulipocu yolculuğa katılıyorlar.

Kış Yolculuğu ve Peşindeki Öyküler,okuru, Georges Perec’in yazı labirentleri ve OULIPO’nun sonsuz ihtimaller evreniyle buluşturmasının yanı sıra Türkçenin değerli çevirmenlerini bir araya getirmesiyle başlı başına bir edebiyat olayı.

Müzik........

© Önce Vatan


Get it on Google Play