We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​​​​​​​Geçer Diyenler, Sizde Nasıl Geçti?

6 0 0
12.08.2021

Kitap Dünyası


EGE’DEN “KEDİCE BİR TUTKU”

EGE’DEN SAMİMİ DİLİ, ÖMÜRLÜK AŞKI VE BİR KEDİNİN OLAYLARA PATİ KOYMASIYLA KEYİFLİ BİR ROMAN ALFA YAYINLARI’NDA!

EGE’nin yeni kitabı “Kedice Bir Tutku” raflarda yerini aldı. Müzikte olduğu kadar; yazdığı romanlarla, edebiyat dünyasından da tam not alan başarılı sanatçı EGE, dördüncü kitabı “Kedice Bir Tutku’yu okurlarla buluşturdu.

İsyan ve Asil Dede’nin Düğünü romanlarıyla okuru iklimler, renkler, denizler, insanlar ve saf hislerle buluşturan Ege, Kedice Bir Sevda romanında kurduğu mizah ve aşk dolu hikâye evrenine, Kedice Bir Tutku'da okuru bir kez daha davet ediyor.

Hayta ve nankör bir âşıkken kaybettiği sevgilisi Elif'in kalbini, bir kedi olarak dünyaya yeniden geldiğinde kazanmayı başaran Tayfun'un saadet günleri beklenmedik bir gelişme ve evlilik kararıyla bozulur. Geçmişin kara bulutları etrafında toplanırken, alt tarafı bir kedi olan kahramanımız sevdiği kadının mutluluğuna sahip çıkıp kararlarına saygı duymak ile onu üzmek pahasına korumak, kaybetmek pahasına olaylara pati koymak arasında bocalamaktadır.

Kedice Bir Tutku'nun muzip ve oyunbaz macerasında kuyruklar birbirine dolanıyor, kimileri dört ayak üstüne düşüyor, tüyler kabarıyor ve yine “miyavvv”lar çok şey anlatıyor

EGE KİMDİR ?

İzmir’de doğan Ege ilköğretimini bu şehirde tamamladı. Ailesinin ısrarı üzerine 9 Eylül Üniversitesinde hukuk eğitimi almaya başladı. Üniversite yıllarında başlayan müzik sevgisini 1995 yılında profesyonel alana taşıyarak ilk albümünü yayınladı. Bu güne dek 9 albüm 5 single yayınlayan Ege, otuzdan fazla ülkede konser verdi. Şarkıları bugüne dek 10 farklı dile çevrilen sanatçı, 2017’de ilk romanı İsyan la yazın hayatına merhaba dedi. 1990 yılında ailesinin ısrarıyla girdiği hukuk fakültesindeki öğrenciliğim halen sürdürmektedir.

Geçer Diyenler, Sizde Nasıl Geçti?

Arzu Hiçyılmaz’ın Geçer Diyenler , sizde nasıl geçti adlı eseri Alfa Yayınları’ndan çıktı. Arzu Hiçyılmaz’ın ilk öykü kitabı Geçer Diyenler, Sizde Nasıl Geçti? yalın ve müdanasız.Saf sevgi, saf öfke, saf hayalkırıklığı, saf hasret, saf intikam ve saf umut. Hiçyılmaz’ın karakterlerleri ve hikâyeleri belleğin ve eylemin sancısını çekiyor. Kalbin bulanık gölünde bir an kaybolsa bile, körleştiren anıların zerrelerini dibe çöktürecek berrak suyun akışını her daim hatırlayan, arayan, mümkün kılan anlatılar bunlar.

Geçer Diyenler, Sizde Nasıl Geçti? sert fırçasıyla gündelik hayatın acıyı, travmayı ve kaybı örten kabuğuna darbeler vuruyor. Açtığı yaradan akan kanı mürekkep yapmak, bu mürekkeple yaraya gerçek iyileştirici dikişler olan anının cümlelerini yazmak için. Üstelik edebiyatımıza tüm özgünlüğüyle katılan yeni bir yazarın uzun zamandır söylenmeyi bekleyen cümleleri bunlar!

Balıksırtı

Hasan Gören’in Balıksırtı adlı romanı Everest Yayınları’ndan çıktı. Hasan Gören, yeni romanı Balıksırtı'nda, kahramanı Hikmet Demiralp ile birlikte, İkinci Dünya Savaşı yıllarının İstanbul’undan günümüze uzanan sırlarla dolu bir öykünün peşine düşüyor; çetin bir sorunun cevabını arıyor: Bütün yaşamını bir rüya gibi geride bırakmak... Mümkün mü? Psikiyatrist Hikmet Demiralp’in evi ve muayenehanesi arasında salınıp duran huzurlu yaşamı yakın dostu Mahir'in beklenmedik ölümüyle derinden sarsılır: Hikmet, günler önce Mahir'in ofisinde unuttuğu baba yadigârı dolmakalemine ustalıkla gizlenmiş bir ipucunun izini sürer ve böylece, Boğaz'daki eski bir yalıdan Beyrut sokaklarına uzanan sırlarla dolu bir öykünün son halkası olduğunu anlar. Şimdi, tekinsiz bir ilişkiler ağının ortasında eski bir diplomat olan babasının hatırasına tutunarak hem ailesinin güvenliğini sağlamaya çalışacak hem de mimar dostunun ölümünün ardındaki gerçekle yüzleşecektir.

Hasan Gören, Balıksırtı ile İkinci Dünya Savaşı sonrasının hassas dengeleri içinde gizli servis elemanlarının cirit attığı bir casus cennetine dönüşen siyah beyaz İstanbul'u, otuz iki kısım tekmili birden gerilim dolu bir öyküyle bugüne taşıyor. Hikmet’in macerası, karanlık bir dehlizde yıllardır sabırla bekleyen pırıltılı bir hatıraya ortak olmaya çağırıyor okuru.


DANTE

Seküler Dünyanın Şairi

Erich Auerbach’ın görkemli Mimesis kavramının öncüsü ve refakatçisidir, Kimilerince 20. yüzyılın en büyük eleştirmeni olarak kabul edilen Auerbach burada, paradoksal da olsa son derece güçlü bir şekilde seküler dünya kavramını Hıristiyan şairlerin en büyüğü Dante’ye borçlu olduğumuzu ileri sürmektedir. Auerbach, Dante’nin şiirinin, insanın karakteri ve kaderi nosyonlarını yeniden tanımladığını,........

© Önce Vatan


Get it on Google Play