We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avukatlık mesleği bir sanattır

1 1 0
10.07.2021

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi 05 Nisan 2012 Tarihinde Avukatlar Günü’nde açıldı. Türkiye’nin ilk ve tek Hukuk Müzesi olması nedeniyle geçen hafta ilk defa ziyaret etme fırsatı buldum. Müze de hukukun geçirdiği tarihsel dönüşümü görsel olarak yansıtan objeler ve belgeler bulunmaktadır. Müze’yi gezerken bana eşlik eden ve halen Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi Gönüllü Müze Eğitimi Koordinatörlüğünü yürüten Av. Birgül Feyzioğlu ile Müze Hukuku, Müze Eğitimi ve Avukatlık Mesleği ile Müze Eğitini arasındaki ortak özellikler hakkında tüm merak ettiklerimi sordum.

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 30 yıla yakın bir süre kurum avukatlığı ve serbest avukatlık yaptım.

6 yıl önce Ankara Üniversitesi Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda müze eğitimi üzerine yüksek lisansa başladım. Bu süreçte İstanbul’da Pera Müzesi’nde gönüllü müze eğitimciliği yaptım. Halen Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi Gönüllü Müze Eğitimi Koordinatörlüğünü yürütüyorum.

Müze eğitimi üzerine yüksek lisans yapmak fikri nereden aklınıza geldi?

Müze gezmek her zaman çok sevdiğim bir ilgi alanı oldu. Müze, toplumun gelişmesinde hep önde giden kurumlardandır. Avukatlık mesleği de böyledir. Avukat daima toplumun önde gidenidir. Avukatlık mesleği ile müze eğitimciliği kavramları arasındaki benzerlikler her iki mesleğin de yaratıcı, yenilikçi, dinamik kavramlar olması noktasında kesişti. Bu düşüncelerle bundan altı yıl önce müze eğitimi yüksek lisansına başladım.

Avukatlık mesleği ile müze eğitimciliği arasında benzerlikler var mı?

Bana göre var. Nasıl mı? Size örnekleriyle anlatayım:

Esasen avukatlık da bir sanattır. Şöyle düşünün: bir olay meydana geliyor. Bu olayı avukat olarak siz görmediniz, dosyanın hakimi, savcısı da görmediler. Ama yazacağınız dilekçe, yapacağınız sözlü savunmalar yolu ile olayı o kadar güzel anlatmalısınız ki hakimi ve savcıyı ikna etmelisiniz. İşte bu noktada kelimelerin gücü, ifade yeteneği, sözlü anlatım tekniği, hepsi bir........

© Önce Vatan


Get it on Google Play