We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2021 Yargı Reformu neleri kapsıyor?

2 2 0
13.06.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Meclis'e getirileceğini duyurduğu 4'üncü yargı paketiyle ilgili son toplantı yapıldı. 32 maddelik pakette, vergi suçlarına pişmanlık indirimi, mağdura duruşma kağıdıyla birlikte iddianame gönderilmesi, adli kontrole 2 yıl sınırı gibi uygulamalar geliyor. Yeni yargı paketinin kapsamı ve yeterliliği konusundan ceza hukukçusu Av. Çağlar SALTABAŞ ile konuya dair vatandaşlar tarafından merak edilenleri konuştuk.

Çağlar bey yeni yargı paketi neleri kapsıyor önemli olan hususlar hakkında kısaca bahseder misiniz?

VERGİ SUÇLARI için etkin pişmanlık hükümleri bundan öyle uygulanacak. Mevcut yasada da yer alan, "etkin pişmanlık" hakkı, ancak suçun işlendiğinin kamu makamlarınca öğrenilmesinden önce mümkün olabiliyor; suç konusu fiil kamu makamlarının bilgisine girdikten sonra kişi "pişmanlık" hükümlerinden faydalanamıyor.

Getirilecek yeni düzenleme ile kişi suç konusu fiilin cezasına yönelik yargısal süreç başlamadan önce etkin pişmanlıktan yararlanırsa cezayı yüzde 50; yargısal süreç başladıktan sonra yararlanırsa yüzde 25 indirimli olarak ödeyecek.

Sulh ceza mahkemelerinin tutuklama ve adli kontrol kararlarına, "dikey denetim" getirilecek. Yani sulh ceza mahkemelerini artık sulh ceza mahkemeleri değil asliye ceza ve ağır ceza mahkemeleri denetleyecek.

Katalog suçlardan yapılacak tutuklama için somut delil şartı aranacak. Genel olarak CKM 100 ve devamı olarak düzenlenen katalog suçlar için artık tutuklama için bundan böyle makul şüphe yeterli olmayacak ‘’SOMUT DELİL’’ şartı aranacak.

Mevcut yasada, hakkında "konutu terk etmeme tedbiri" kararı verilen bir kişinin evde geçirdiği süre, hapis cezasından mahsup edilemiyordu. Yeni düzenleme ile kişinin evde geçirdiği her iki gün; bir gün üzerinden mahkumiyetten düşülecek. Yurt dışına çıkış yasağı........

© Önce Vatan


Get it on Google Play