We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rum tarafı 3,5 atarken..!

1 0 8
28.07.2021

1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.

Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını beklemeyeceğini açıklamasından sonra yaşanan gelişmeler, Rum kesiminde olduğu kadar, konuyla ilgisi olmasa da öncelikle ABD ve AB’yi ve tabi ki, BM nezdinde konuyla ilgili tüm ülkeleri tedirgin etmiştir.

Hele ki, 20 Temmuz 2021 sabahı Lefkoşa’daki tören alanından bundan böyle çözümün eşit iki devlet arasında yürütüleceği açıklamasının yanı sıra adanın kapalı bölgesi Maraş’ın belli bir bölgesinin girişe/görüşe açılmasından sonra; şimdi de %3,5’luk bir kesiminin yerleşime açılacağının duyurulması Rum tarafındaki tedirginliği daha da arttırdı, başta GKRY lideri Anastasiadis olmak üzere Yunanistan’daki siyasi figürlerin adeta 3,5 atmalarına neden oldu..!

Ama bununla da yetinmeyen liderler ilk kez ‘Kıbrıs Tük Devleti’ adını telaffuz ederek, gelecek dönem için adeta tüm dünyaya bambaşka bir mesaj daha verdiler.

Bu mesaj: KKTC’nin yakın bir gelecekte dost ve müttefik ülkelerce tanınmasını işaret ediyordu.

Değerli okur;

Adanın kuzeyinden verilen bu olumlu mesajlar, özellikle son dönemde ‘verelim kurtulalım’, ‘kurtar bizi Annan’, ‘birleşik Kıbrıs’ süreçlerinden sonra ada gerçeklerini yansıtan en doğru mesajlar olduğu kadar, Kıbrıs Milli Davamıza yakışan, Türk Milletinin beklediği, Kıbrıs Türk’ünün de içini rahatlatan söylemlerdir.

Böylesine gerçekleri anlatan söylemleri duyamamış olsalar da Kıbrıs Türk’ünün haklı davasına hizmet eden, yıllarca liderlik yapan rahmetli Sn. Dr. Küçük ve rahmetli Sn. Denktaş’ın ruhları eminim ki şad olmuştur.

........

© Önce Vatan


Get it on Google Play