We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Önce Vatan (14)

3 0 0
20.06.2021

Şimdi de; Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımızın Türk Milleti için ne anlam ifade ettiğini, savaş meydanlarının onur timsali şanlı sancağımız uğruna, Türk’ün gözünü kırpmadan hayatını nasıl feda ettiğini, neler yaptığını/yapabileceğini analiz etmemin doğru olacağına inanıyorum.

TÜRK’ÜN, TÜRK MİLLETİNİN BAYRAK SEVGİSİ NEDİR, NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR?

Yaşanmış Bir Gerçek:

Tarih: 10 Eylül 1922…

Şanlı ordularımızın muzaffer komutanı Mustafa Kemal Paşa İzmir’dedir. Dinlenmesi için hazırlanan konağa girerken önüne serilmiş Yunan bayrağını görür.

‘’Bu nedir ?” Diye sorar:

“Yunan Bayrağı paşam, bu eve yerleşen Yunan Kralı Konstantin, bu taşlığa serilen Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti.” Diye yanıtlarlar…

“O, hata etmiş. Ben bu hatayı tekrar edemem.’’,’’ Bayrak, bir ulusun onurudur. Ne olursa olsun yerlere serilemez ve çiğnenemez.” Diyerek bayrağı yerden kaldırtır.

ATATÜRK; “Bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir. Düşmanın da olsa hürmet lâzımdır.” sözleri ile bayrağın kutsallığını dile getirmiştir.

Bunun en anlamlı örneğini de, İzmir’in düşmandan temizlendiği o destansı dönemde yaşanan bu olayda; Türk’e yakışan bu özenli davranışı ile göstermiştir.

Türk Bayrağının Tarihçesi-Türk Bayrağı hakkında özet bilgi:

Türk Bayrağı’nın 1. Kosova Savaşı (28.07.1389) sırasında savaşta ölen Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda; ay ve yıldızın yan yana gelmesi ile oluştuğu söylenmektedir.

Yapılan tüm varsayımlar arasında, bu muhteşem görüntüye, 1. Kosova Savaşı’nın sebep olması en büyük ihtimallerden biridir.

Çünkü 28.07.1389 akşamında gökyüzünde Jüpiter’le Ay yan yana gelmiştir.

Türklerin ilk kullandıkları bayrağın rengi ve şekli hakkında kesin bir malumat yoktur. Ancak Orta Asya tarihi hakkındaki bilgilere dayanarak İslamiyet’ten önceki Türklerde Tuğ adı verilen bayrak veya sembollerin kullanıldığı bir gerçektir.

Siyahtan kırmızıya kadar; mavi, sarı, yeşil, beyaz gibi çeşitli renklerde semboller kullanmış olan........

© Önce Vatan


Get it on Google Play