We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kıbrıs Milli Davamız ve geçip giden zaman..!

1 1 0
17.08.2021

Yıllar yıları kovalayıp giderken, Kıbrıs Milli Davamızda, Kıbrıs konusunun gidişatında değişen hiçbir şey yok!

Kıbrıs zaferimizi hatırlatan bir 20 Temmuz, bir 14 Ağustos daha geçti. Törenlerle yâd edildi o zafer. Yıllar öncesinde bu dava uğruna şehit olan yiğitler için dualar okundu, gazilerimiz hatırlandı.

Birkaç ay sonra KKTC’nin kuruluşu olan 15 Kasımın 38’nci yılı da kutlanacak, 1974’ten geriye neredeyse yarım asırlık bir ömür kaldı, ama değişen bir şey yok!

O zafer günlerinin kahramanları birer, birer ayrılıyorlar aramızdan; gün gelecek sadece anılarda kalacaklar!

Ama yaşam devam ediyor, tabii ki edecek. Ancak böylesine önemli bir konu bu kadar uzamalı mıydı demeden de yapamıyor insan?

1974’te Kıbrıs’ta kazanılan zafer; masada da kazanılmalı, Türkiye’nin bu haklı davası yedi düvele de kabul ettirilmeliydi. Ancak olmadı, oldurulamadı.

Hâlbuki sahada kazanılan bu zafer ile öylesine büyük fırsat yakalamıştı ki Türkiye o dönemde… Ancak zaferin tadını çıkaramadan ülkemizin siyasi iktidar ortaklığı bozulmuş, ABD Dışişleri Bakanı Kissinger konunun çözümü için geldiği ülkemizde kendisine muhatap bir hükümet dahi bulamamıştı!

Çünkü o zafer günlerinin mimarı Ecevit-Erbakan hükümet ortaklığı bozulmuş, işte o süreçte Kıbrıs Milli Davamızın çözümü için ele geçirilen en önemli fırsat elimizden kayıp gitmişti!

Aslında 1974 yılı Türkiye Cumhuriyet tarihi için çok önemli bir sürecinde başlangıcıydı. Bu yıldan sonra başlayan ABD ambargosuyla........

© Önce Vatan


Get it on Google Play