We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Valilik bürokratlarının lüks araba sevdası!

2 0 16
30.05.2022

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından ihalesi yapılan okul, huzurevi çevre düzenlemesi ve restorasyon gibi yapım işlerinde yüklenici firmalardan yapılan işle doğrudan ilgisi bulunmayan 11 adet lüks araç ile 21 bilgisayar ve 23 tabletten oluşan çeşitli büro malzemesi temin edildiği ortaya çıktı. Sayıştay denetiminde ortaya çıkan bulgulara göre Mercedes, Wolkswagen ve Toyota gibi yabancı markalardan oluşan son model lüks araçların YİKOB tarafından kontrolörlük hizmetlerinde kullanılması amacıyla tahsisinin talep edildiği ancak kurumun yöneticileri tarafından kullanılıyor. YİKOB tarafından yapılan sözleşmelere eklenen ‘Diğer Hususlar’ başlıklı bir madde ile yüklenici firmalardan temin edilen lüks araçlarla ilgili uygulamanın, hem kamu idareleriyle ilgili mevzuata hem de 2014’te çıkarılan ve kamuda kullanılacak araçlarla ilgili düzenlemeleri içeren Bakanlar Kurulu Kararına aykırı olduğu kaydedildi.

Türkiye, 2012’de çıkarılan ve kısaca Büyükşehir Yasası olarak anılan düzenlemeyle yeni bir idari kurumla tanıştı: YİKOB (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı). Geçmişte il özel idarelerinin yerine getirdiği görev ve sorumluluklar, yeni düzenlemeyle birlikte büyükşehir olarak belirlenen illerde Valilikler bünyesinde oluşturulan YİKOB’ların sorumluluğuna geçti.

Yasa kapsamında oluşturulan YİKOB’lardan biri de Antalya Valiliği bünyesinde hizmet veriyor. Kamu yatırımlarından kültürel varlıkların korunmasına ilişkin geniş bir alanda yetki ve sorumluluğu bulunan Antalya YİKOB’un başında ilin Vali Yardımcılarından biri bulunuyor.

KAMU LOJMANINI LÜKS VİLLALARLA TAKAS ETMEKLE GÜNDEME GELDİ

Daha önce Kaş ilçesinde bulunan Kaymakamlık konutu ile 3 katlı personel lojmanını yine ilçede bulunan iki lüks villa ile takas etmesiyle gündeme gelen Antalya YİKOB’un bu uygulaması kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Yapılan takasın ardından gelen tepkiler üzerine iki lüks villayı satışa çıkaran Antalya YİKOB’un dördüncü kez yaptığı son ihale geçtiğimiz 9 Mayıs’ta gerçekleştirildi ancak her biri için KDV hariç 7 milyon 410 bin TL muhammen bedel belirlenen villalara bu kez de alıcı çıkmadı.

ANTALYA YİKOB İHALELERDEN LÜKS OTOMOBİL TEMİN EDİYOR

Tartışmalı villa takasıyla gündeme gelen Antalya YİKOB’un gerçekleştirdiği ihale sözleşmelerine eklenen bir madde ile yüklenici firmalardan lüks araçlar ile dizüstü bilgisayar ve tablet gibi malzemelerin temin edilmesi gözleri yeniden bu kuruma çevirdi.

SÖZLEŞMEYE EKLENEN BİR MADDEYLE 11 LÜKS ARAÇ TEMİN EDİLDİ

Sayıştay denetçilerinin 2021 yılındaki iş ve işlemler için geçtiğimiz aylarda kurumda yaptığı denetimlerin ardından hazırlanan taslak raporda, Antalya YİKOB tarafından yüklenici firmalarla yapılan ihale sözleşmelerine “Diğer Hususlar” başlığı ile bir madde eklenerek, kurumun genel ihtiyaçları arasında bulunan çeşitli büro malzemeleri ile lüks araçlar temin edildiği kaydedildi. İhaleye konu yapılan işle doğrudan ilgisi olmayan bu uygulama kapsamında okul ve huzur evi inşaatı, restorasyon ve çevre düzenlemesi projeleri gibi Antalya YİKOB tarafından ihale edilen yapım işlerini üstlenen firmalardan yalnızca 2021 yılı içerisinde temin edilen lüks araç sayısı 11 adet.

KONTROLÖRLÜK GEREKÇESİYLE ALINDI, YÖNETİCİLER KULLANIYOR

YİKOB’un sözleşmeye bağladığı işler kapsamında temin edilen araç ve büro malzemelerinin kurum personeli tarafından ‘kontrolörlük’ hizmetlerinde kullanılacağı savunulmasına karşın kurum yöneticileri tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Kamu idaresinin olağan görev ve sorumlulukları kapsamında edinilmesi mümkün olmayan lüks araçlar, ihale sözleşmelerine eklenen bir madde ile temin edilerek kurum yöneticilerinin lüks otomobil tutkusunun karşılanmasında kullanılıyor.

UYGULAMA İLGİLİ YASA VE BAKANLAR KURULU KARARINA AYKIRI

Aralarında 4x4 arazi araçları ve lüks minibüsün de yer aldığı araçların tamamının ‘D grubu’ olarak tanımlanan, yerlilik oranı menşei koşullarını taşımayan modeller olduğu belirtilirken bunun 2014’te çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı’na da aykırı olduğu kaydediliyor. 237 sayılı Taşıt Kanunu ve bu Kanun'a ilişkin olarak çıkarılan 2014/6425 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda, ilgili kanun ekinde........

© OdaTV


Get it on Google Play