We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muhittin Böcek'ten tepki çeken etkinlik Naylon çadırlı Yörük festivaline 20 milyon harcandı

6 0 2
04.05.2022

Son Göç romanıyla Antalya, Isparta ve Konya bölgesi yaylalarında konar-göçer hayvancılık yapan Yörüklerin öyküsünü yazan Şair-Yazar Muhammet Güzel, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Yörük-Türkmen Festivali’ne ilişkin eleştirilerini bu sözlerle dile getirdi ve ekledi: “Ben yarın çocuklarımın, torunlarımın beni nasıl görmesini istediğim konusunda kararımı verdim. Beni, kıl kara çadırda doğup büyümüş bir Honamlı Yörüğü olarak bilsinler yeter. Naylondan çatılmış mülteci barınağında değil. Ya hamaset sihirbazları, Yörükleri uzay araçlarında deve çekerken gösteren diziler çekseydi ne olacaktı?”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Yörük-Türkmen Festivali için geri sayım başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 6-8 Mayıs tarihlerinde Aksu ilçesindeki At Çayırı Mevkii’nde gerçekleşecek olan festival öncesinde bugün bir basın toplantısı düzenledi. Festivalde üç gün boyunca kültür şöleni yaşanacağını dile getiren Böcek, “Bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş, köklü bir geçmişe sahip olan Yörük kültürümüzü tüm yönleriyle tanıtıp, yaşatma fırsatı bulacağımız Türkiye’nin en büyük Yörük festivalinde hemşerilerimizi ve misafirlerimizi ağırlamak için gün sayıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk“ Gidin Toros dağlarına bakın, eğer orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ demişti. Ne mutlu bize ki Toroslar’da tüten bu dumanı şimdi Antalya dışına taşıyoruz. Uluslararası boyutta geniş bir katılımla düzenleyeceğimiz bu festivalle Yörük ateşimiz Antalya ve ülke sınırlarını da aşacak” diye konuştu.

Festivale 29 ülkeden katılım sağlanacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ayrıca 11 büyükşehir belediyesi, 28 il ve ilçe belediyesi ve 11 muhtar derneğinin festival alanında çadır kuracağını kaydetti. Bugüne kadar Yörük kültürünün aktarılması için katkı verenlere teşekkür ettiğini dile getiren........

© OdaTV


Get it on Google Play