We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Latmos’un bağrına 30 RES hançeri

3 0 24
16.05.2022

Muğla ve Aydın illeri sınırlarında yer alan doğal ve kültürel varlıklarıyla ünlü Latmos Dağında yapılmak istenen Rüzgâr Enerjisi Santralı (RES) Projesi için yapılan ÇED toplantısında yöre halkı projeye karşı tepkisini dile getirdi.

Altın değerinde olan fıstık çamı üretimi ile arıcılığın yoğun olarak yapıldığı bölgede toplam 3276 hektarlık alanda 30 adet RES türbini kurulması planlanıyor. ‘EN 2 Rüzgâr Enerjisi Yatırım A.Ş.’ tarafından kurulması planlanan FALP RES adlı üretim tesisi için Muğla ve Aydın’a bağlı köylerde yapılan halkın katılımı toplantılarında bölge halkı projeye karşı olduklarını dile getirdi. Şirket temsilcisinin bölgede RES turizmi yapılabileceğini söylemesi ise dikkat çekti.

Muğla’nın Milas ilçesi ile Aydın’ın Karpuzlu ilçelerindeki dağlık bölgede hayata geçirilmek istenen RES projesine karşı yöre halkı tepkili. Milas’a bağlı Sakarkaya ile Aydın-Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler ve Yahşiler köylerine uzanan yaklaşık 3276 hektarlık (32.760 dekar) bir alanda uygulanmak istenen proje için ilk toplantı Sakarkaya köyünde yapıldı. Yöre halkına proje hakkında bilgi vermeyi amaçlayan ve ÇED Yönetmeliği gereği yapılması zorunlu olan Halkın Katılımı Toplantısı’na Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli İl Müdürlüğü yetkilileri ile enerji firması yetkilileri katıldı.

Zengin bir doğal ve kültürel mirasa ev sahipliği yapan Latmos (Beşparmak) Dağı’nın bir parçası olan bölgede RES projesine izin verilmesinin bu dokuya zarar vereceğinden endişe ediliyor. Bölgede uzun süredir devam eden ekoturizm için de tehdit olarak görülen projenin sahibi olan firmanın temsilcisinin bölgede rüzgâr santrali turizminin de olabileceğini, Bozcaada’da bunun örneğinin yaşandığını belirtmesi dikkat çekti.

Toplantıya katılan Sakarkaya köyü Muhtarı Hakkı Arıcı, “Köylülerim ne isterse o........

© OdaTV


Get it on Google Play