We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Harekete geçtiler... "Yargılansınlar" talebi

2 0 0
25.09.2021

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behram köyünde yer alan Assos antik kentinin liman bölgesinde AFAD tarafından yürütülen kaya ıslahı projesi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Assos Dostları’nın Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda devam eden inşaat faaliyetinin acilen durdurulması, sorumlular hakkında ise soruşturma başlatılması talep edilerek, “soruşturma sonucunda belirlenecek sorumlular hakkında eylemlerine uyan suçlardan dolayı ceza davası açılmasını talep ederiz” denildi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos antik kentinin liman bölgesinde AFAD tarafından geçtiğimiz Nisan ayında başlatılan kaya ıslahı projesi sırasında alanın tarihi ve doğal dokusunun tahrip edilmesi tepkilere neden olmuştu.

ÇANAKKALE VALİLİĞİ: ‘AMAÇ ASSOS’UN DAHA DEĞERLİ HALE GELMESİ’

Konuyla ilgili haberimizin ardından bir açıklama yapan Çanakkale Valiliği, bölgedeki büyük kayaların can ve mal kaybına neden olmaması için AFAD tarafından ‘Assos Antik Liman kaya düşmesi ıslahı projesi’ hazırlandığını ve alanın afet bölgesi ilan edildiğini kaydetti. Hazırlanan raporun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasının ardından çalışmalara başlandığı kaydedilen Valilik açıklamasında, “Çalışmanın amacı bölgenin gözde turizm merkezlerinden biri olan Assos Antik Limanı ve turistik tesislerin daha değerli hale getirilerek marka değerinin artırılması ve düşen kayaların engellenerek insanların can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. Çalışmalar projesine uygun olarak müze personelinin gözetiminde devam etmektedir” denildi.

TEPKİLER DİNMİYOR, YIKIM PROJESİNE SUÇ DUYURUSU

Ancak Çanakkale Valiliği’nin bu açıklaması tepkileri dindirmeye yetmedi. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Assos’taki inşaat çalışmalarının durdurulmasını talep eden Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları........

© OdaTV


Get it on Google Play