We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP'den ayrılanlar neler yaptı

3 0 0
02.09.2021

Koronavirüs salgınının da etkisiyle toplumsal hayatta, ekonomide ve siyasette zor günler yaşanıyor. Erken seçim ise gündemden hiç düşmüyor.

Mevcut seçim sisteminin ittifaklara olanak tanıması her bir oyu değerli kılıyor. Bu atmosferde; siyasal yaşamın dışına düşmek istemeyen siyasetin aktörleri, ekibini bir arada tutmak, daha da büyümek ve ittifaklar dahilinde masaya güçlü oturabilmek için birbiri ardına parti kuruyorlar. Özellikle son 1 yılda adeta bir enflasyon yaşanıyor.

Şu an 107 parti var. Önümüzdeki günlerde Muharrem İnce’nin ve Ümit Özdağ’ın partilerinin de bu sayıya eklenmesi bekleniyor.

Kurucular Kurulu Üyesi olduğu İyi Parti’den bir grup arkadaşıyla istifa eden Av. Özcan Pehlivanoğlu’nun “Sözümüz Var Hareketi”nin partileşerek Mart ayı sonunda kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na vereceği belirtiliyor.

Eski HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de yeni parti kurmak için zemin yokluyor…

Son günlerin en çok konuşulan olaylarından biri ise Muharrem İnce’nin CHP’den istifası. Onu destekleyenler de partilerinden istifa ediyorlar. İsmi muhtemelen “Memleket Partisi” olacak yeni partide yollarına devam edecekler…

CHP’deki bu kopuş elbette ilk değil. Son olur mu bilinmez.

Yakın dönemde CHP içinden başka partiler de doğdu. Bunlardan birisi; partiden ihraç edilen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın genel başkanı olduğu Yenilik Partisi.

Şişli’den belediye başkan adayı gösterilmeyince CHP’den istifa edip DSP’ye geçen ve seçimi kazanamayan Mustafa Sarıgül siyaset sahnesinden fazla uzak kalamadı. Aralık 2020’de Türkiye Değişim Partisi’nin partisinin kuruluşunu gerçekleştirdi.

CHP’de yaşanan bu hareketlilik, özellikle de İnce’nin istifası, çok partili yaşama geçişle birlikte CHP’den kopuşları ve kurulan siyasi partileri hatırlattı.

CHP, Cumhuriyet tarihinin en eski partisi olmasının yanı sıra, sonraki yıllarda bünyesinden birçok parti çıkar­ması bakımından da önem taşımaktadır…

ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇİŞ VE DP’NİN KURULUŞU

1945’te çok partili siyasal yaşama geçiş kararı ile birlikte 1945-1950 arasında, çoğu uzun ömürlü olmamakla bir­likte, toplam 24 adet siyasi parti kurulmuştur. Bu dönemde ilk kurulan (18 Temmuz 1945) siyasal muhalefet partisi Nuri Demirağ baş­kanlığındaki “Milli Kalkınma Partisi”dir.

CHP’deki ilk kopuş da bu tarihlere denk gelmektedir… 1945 yılı baharında, Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasın­da, aralarında Celal Bayar ve Adnan Menderes de olmak üzere bazı milletvekilleri CHP hükümetinin çalışmalarını eleştirmişlerdir. Bayar, Menderes, Fuat Köprülü, Refik Koraltan ve Emin Sazak bütçeye “red” oyu vermiş, ardından, Meclis’te Toprak Reformu Yasası tartışılırken, Meclis’e “Dörtlü Takrir” adı verilen bir önerge sunmuşlardır. Öneri kabul edilmemiş ve bir süre sonra CHP’den ihraç edilmişlerdir. Bu isimler 7 Ocak 1946’da Demokrat Parti (DP)’nin kuruluşuna öncülük etmişlerdir. Amerikancı bir politika izleyen DP, 14 Mayıs 1950’deki seçimleri kazanmış ve 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesine kadar iktidarda kalmıştır.

GÜVEN PARTİSİ

12 Mayıs 1967’de CHP’den ayrılan 52 milletvekilinden 5’inin başvurusuyla Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu başkanlığında kurulmuştur. Feyzioğlu sağ Kemalizmin önde gelen teorisyenlerindendir. CHP’den kopuşta, partinin or­tanın solu hattına doğru hareket etmesine duyulan tepki en büyük etkendir.

1969 seçimlerinde yüzde 6,6 oy ve 15 milletvekilliği ka­zanmıştır. 17 Ocak 1971’de Millet Partisi ve YTP’den ayrılan milletvekillerinin katılımlarıyla adı “Milli Güven Partisi” olarak değişmiştir. 12 Mart darbesinden sonra kurulan koalisyon hükümetle­rinin üçünde de görev almıştır. Cumhuriyetçi Parti ile birleşerek “Cumhuriyetçi Güven Partisi” adını almıştır. 15 Mart 1973’de kurulan Naim Talu hükümetine 6 bakan vererek katılan parti, 14 Ekim 1973 genel seçimlerinde yüzde 5,3 oy ve 13 milletvekilliği elde etmiştir.

Mart 1975’de kurulan 1. Milliyetçi Cephe içerisinde yer almıştır. 1977 seçimlerinde yüzde 1,9 oy ve 3 milletvekilliği kazanmıştır. 5 Ocak 1978’de Ecevit başkanlığındaki koalisyona Feyizoğlu’nun başba­kan yardımcılığıyla katılmıştır. 12 Eylül 1980 darbesince kapatılmıştır.

CUMHURİYETÇİ PARTİ

CHP içerisinde Bülent Ecevit’in 14 Mayıs 1972’de ge­nel başkan seçilmesiyle, ortaya........

© OdaTV


Get it on Google Play