We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İstanbul'un en iyi Karadeniz pidecileri

12 10 22
17.10.2021

Dönerci ve lahmacunculardan sonra geçtiğimiz hafta 580 bin kişiye bu kez İstanbul’daki En iyi Pidecileri sorduk. Yine yüzlerce yanıt geldi. Yine her zamanki gibi gelen yanıtları doğru kategori altında tasnif edip bir liste hazırlamak da bana kaldı. Konya etli ekmek, Kastamonu etli ekmek, Cantık, Tokat pidesi, İstanbul güveççileri, Develi Cıvıklısı, Bafra Pidesi (Samsun da Karadeniz biliyorum ama olsun) gibi genel teamüldeki Karadeniz pidecilerinden farklılaşan Anadolu pidelerini ve pidecilerini liste dışı bıraktım ve önce İstanbul’daki şu ana akım Karadeniz (Trabzon Giresun, Rize usulü yapan) pidecilerinin üstesinden bir geleyim istedim.

Sözü fazla uzatmıyorum. İşte sizin seçiminizle İstanbul’un en iyi 10 Karadeniz pidecisi…

1.Pideban, Sarıyer

İstanbul’da “Pide” denilince en çok telaffuz edilen yer Pideban. Bunun sebebi İstanbul’un ilk Karadeniz pidecilerinden biri olması. Kuruluşu: 1977. Pideban’ın bugün bir kaç şubesi var ancak en eskisi ve en çok bilineni Sarıyer merkezde olanı. Tabii ki en öne çıkan pideleri, yuvarlak açık Karadeniz pidesi ile kapalı kavurmalı pidesi.

2.Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi - İbrahim Usta, Fatih

Fatih’teki eski meşhur Karadeniz Pidecisi’ni bilenler bilir. İbrahim Usta işte o meşhur pidecinin ustasıdır. Ustaların ustası yani. Dünya tatlısı bir insan. Daha önce 2019 yılında KRT’ye yaptığım programda da “Fatih Kadınlar Pazarı’nda Nerede Ne Yenir?” bölümünde kendisine yer vermiştim. Eskiden olduğu gibi yine aynı çok katlı fırını ve malzemelerle Karadeniz Pidesinin İstanbul’daki en iyi örneklerini sunmaya devam ediyor.

3.Lider Pide Tepeüstü Merkez, Ümraniye

Anadolu Yakası’nın ilk Karadeniz pidecilerinden biri. Bu yüzden İstanbul Anadolu Yakası’nda ismi en çok........

© OdaTV


Get it on Google Play