We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu da "beyaz yakalı" lahmacun

6 5 1
26.09.2021

Geçtiğimiz hafta sizin seçiminizle İstanbul’un en iyi et döner yapan 10 mekanını açıklamıştım. O yazı oldukça ilgi görünce bu hafta yine Harbiyiyorum Instagram hesabından 570 bin kişiye yaptığımız anketle İstanbul’un en iyi lahmacuncularını sordum. Yine yüzlerce cevap geldi.

Oturdum, hepsini derledim. İşte sizin seçiminizle ve benim de yorumlarımla İstanbul’un en iyi 10 lahmacuncusu.

Tabii yazıya başlamadan evvel bir konuya yine açıklık getirmem gerekiyor. Şu anda lahmacun denince akla iki ekol geliyor. Biri sarımsaklı Gaziantep lahmacunu, diğeri de soğanla yapılan Urfa lahmacunu ismi verilen lahmacun.

Bu bilgiler ışığında İstanbul’daki en iyi lahmacunculardan bahsetmeye başlayabiliriz.

1.Öz Kilis, Fatih

Gaziantep usulü sarımsaklı lahmacunda İstanbul’da en çok tercih edilen, ilk akla gelen mekan burası. Geçtiğimiz hafta bahsettiğim en iyi dönercilerde zirvede olan Bayramoğlu ne ise lahmacunda Öz Kilis aynısı.

Ben de yıllar evvel lahmacunu methedildiği için gitmiştim. Ama daha çok Kilis tavasına vurulmuştum. Hem Gaziantep usulü hem de Urfa usulü, irice ebat lahmacun yapıyor. Şu anda fiyatı 10 TL. Ben lezzetteki başarısını lahmacun harcındaki domatesin yoğun olmasına bağlıyorum. Genelde gittiğim zaman mutlaka bir lahmacun ve sonrasında Kilis tava siparişi veriyorum. Kilis tavası ise öncelikli tercihim.

Mekanla ilgili insanlardan gelen tek negatif yorum işletme çalışanlarının çok suratsız olması üzerine. Surat değil lezzet arayanlar için ise İstanbul’daki en ideal lahmacun lokantası.

2.Halil Lahmacun, Kadıköy

Buyrun size az soğanlı, mideyi hiç rahatsız etmeyecek, Kadıköylülerin müdavimi olduğu bir lahmacuncu: Halil Lahmacun. Ben Halil Lahmacun’un lahmacununa beyaz yakalı lahmacunu diyorum. Ye ve toplantıya gir. O derece temiz bir lahmacun. Ne yiyene, ne de toplantıdakilere zorluk çıkarır.

1981 yılında Urfalı Halil Usta tarafından kurulan Halil Lahmacun, Halil Usta’nın vefatından sonra oğlu Fuat Bey tarafından işletiliyor. Fırının başındaki Şahin Usta’yı mutlaka tanımanızı isterim. Nev-i şahsına münhasır bir karakterdir. Kendisinin lahmacunların lezzetinde payı çok büyük.

Lahmacunu dışında rende maydanoz ve beyaz peynirle yaptıkları pidesini de mutlaka yemelisiniz.

3.Seraf Restaurant, Bağcılar

Seraf diğer bütün yemeklerinde olduğu gibi lahmacunda da oldukça iddialı bir restoran. Lahmacun harcı Trakya kıvırcık kuzularının boşluk etinden yapılıyor. Tüm etler, sebzeler zırh ile çekiliyor........

© OdaTV


Get it on Google Play