We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşiret liderleri de katıldı... "İsrail ile normalleşme" çağrısı

4 0 0
25.09.2021

Irak'ın Erbil kentinde ABD'li Barış İletişim Merkezi adlı düşünce kuruluşu tarafından organize edilen “Barış ve İyileşme” adlı konferansta, aralarında bazı aşiret liderlerinin de olduğu 300 kadar kişi, İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme ve sivil toplumlar arasındaki yakınlaşmayı ele aldı.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, Yahudi devleti ile dostane ilişkiler sürdürüyor.

"AŞİRET ŞEYHLERİ DE KATILDI"

Iraklı Yahudi asıllı Amerikalı uzman ve Barış İletişim Merkezi'nin kurucusu Joseph Broad, Erbil'de hem Sünni hem de Şiilerden yaklaşık 300 katılımcının altı vilayetten; Bağdat, Musul, Salah al-Din'den Anbar, Diyala ve Babil'den toplandığını söyledi.

Brod, "Bu illerden aşiret şeyhleri, aydınlar ve yazarlar da katıldı" diye ekledi.

Bağdat Kültür Bakanlığı Araştırma Direktörü Sahar Al-Taie tarafından okunan konferansın son bildirisinde, “İbrahim anlaşmalarına katılmamızı talep ediyoruz. Anlaşmalar, imzacılar ile İsrail Devleti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını şart koştuğu gibi, İsrail'in gelişmesi ve gelişmesi için İsrail'le normal ilişkiler ve halkıyla sivil ilişkilere dayalı yeni bir politika talep ediyoruz" dedi.

İsrail, BAE ve Bahreyn ve ardından Fas ve Sudan arasındaki ilişkileri normalleştirmek için Eylül 2020'de Washington himayesinde “İbrahim Anlaşmaları” imzalandı.

Konferansta konuşmacılardan biri olan Al-Taie, "Yerli veya yabancı hiçbir gücün böyle bir itirazda bulunmamızı engelleme hakkı yoktur" dedi.

"ZAMANLA FİKİRLER DEĞİŞİR"

Iraklı konuşmacılar arasında eski bir Tümgeneral ve........

© OdaTV


Get it on Google Play