We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Abdullah Gül ile görüştüm"

63 0 0
05.05.2021

Esad’ın “kara kutusu” denilen ismin sır konuşmaları: "Abdullah Gül ile görüştüm"

Müyesser Yıldız yazdı: Türkiye aleyhine çalışan, İstanbul'un ortasında vahşi bir cinayet işleyen Suudi Arabistan; yıllarca “diktatör” denilen Sisi ile ve dahi 15 Temmuz'un arkasında olduğu, Libya'da ülkemizi sabote ettiği anlatılan Birleşik Arap Emirlikleri'nden önce acilen Suriye ile ilişkiler normalleştirilmesi gerekmiyor mu?

Irak'ın bölünmesinin temeli bundan 30 yıl önce, 5 Nisan 1991'de atıldı.

Bu tarihte ne oldu? ABD öncülüğünde, Birleşmiş Milletler kararıyla, Irak'ın kuzeyi “uçuşa yasak bölge” ilân edildi, yani şimdilerde “Güney Kürdistan” veya “Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi” denilen “Barzanistan”ın kabacı sınırı çizildi.

İşte bu kararın 30'uncu yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bir programda Mesut Barzani, “Kürdistan'ın kurulması kararından” dolayı dönemin ABD Başkanı Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand ve “Kürtlerin anası” olarak bilinen eşi Daniel Mitterand'ın yanısıra merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a da teşekkür etti.

Özal'a teşekkürün yegâne anlamı; “Barzanistan”ın kuruluşunda, Türkiye'nin de “emeği” olduğu idi!..

Ne yazık ki, bu tarihi acı gerçek birkaç yazar dışında kimsenin ilgisini çekmedi.

Barzani'nin “teşekkür” konuşmasını yaptığı toplantıya katılan iki isme dikkat çekmek istiyoruz.

KÜRTLER ABD'NİN STRATEJİK ORTAĞI

Bunlardan birisi, Suriye PKK'sını örgütleyen, hatta terör örgütünden plaket alan, bu yüzden Erdoğan'ın 2016 yılında Başkan Yardımcısı Biden'ın yanında, “Bir daha yapma” diye uyardığı Obama döneminin Suriye Özel Temsilcisi Brett McGurk'tu.

Trump tarafından görevden alınan McGurk, Biden'le birlikte yeniden işbaşı yaptı. Hem de bu defa sadece Suriye Özel Temsilcisi değil, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin “Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü” olarak.

İşte bu isim, “Barzanistan'ın kuruluş” yıldönümü toplantısında Başkan Biden adına “Kürt ve Amerikalı kahramanlara” şükranlarını sundu... “ABD'nin Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi olarak”, kendilerine duyduğu hayranlığı ifade etti... Ve “Kürtlerin, ABD'nin stratejik ortağı” olduğunu belirtip, “Sadece güvenlik işbirliğinde değil, bir bütün olarak Kürdistan bölgesi için müreffeh, demokratik ve parlak bir gelecek inşa etmede ortak olmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

BIDEN “SOYKIRIM” DEMEYE HAZIRLANIRKEN

Toplantıdaki ikinci isme geçelim. Bu isim de James L. Jones.

Kimdir Jones?

1991'de “Uçuşa yasak bölge” kararı alınırken, bölgede görevli ve etkili Amerikalı komutanların başında geliyordu.

Sonrasında ABD Avrupa Kuvvetler Komutanlığı ve NATO Başkomutanlığı görevlerinde bulundu. Emekliliğinin ardından sırasıyla Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Özel Temsilcisi ve Atlantik Konseyi Başkanı, ardından Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı oldu.

Ulusal Güvenlik Danışmanlığı döneminde ise Türkiye'yle ilgili iki önemli kararda ön plana çıktı.

İlki, 2009'da Fransa'nın NATO'ya dönüşünü, Türkiye'nin “veto” kartını kullanmasına fırsat vermeden, “Tereyağından kıl çeker” gibi halletmesiydi.

İkincisi, yine 2009'da imzalanan Türkiye-Ermenistan protokollerinin gizli kahramanı........

© OdaTV


Get it on Google Play